Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Kristin Kunz: „Usun, et igaüks peaks vähemalt ühel korral saama mõne rahvusvahelise kogemuse, sest need on seda väärt!”

Minu jaoks tähendab noortevahetus kõiki selles osalevaid noori ja juhendajaid. See on uskumatu, kui palju huvitavaid ja imelisi noori inimesi selliste projektidega kohata võib. Ka need noored, kes alguses on väga vaiksed või kõhklevad oma keele oskuses, on projekti lõppedes avatud ja suhtlevad täpselt enda oskuste piires.

Esimene noortevahetus, millest osa võtsin, toimus 2018. aastal, kui mul avanes võimalus minna Lihula Noortemajaga Šotimaale. Olin siis vaid 15-aastane ja inglise keeles eriti rääkida ei osanud, kuid lõpuks said kõik projektis osalenud inimesed mulle väga kalliks ja rahvusvahelised võimalused pakkusid üha enam huvi. Pärast esimest noortevahetust otsustasidki Lääneranna Noortekeskuse tegusad noored ja noorsootöötajad teha teoks täiesti oma noortevahetuse projekti, mis leidis aset 2019. aasta suvel. Ka mina osalesin seal ja kuna osad noored olid juba tuttavad, oli ka suhtlust kerge alustada.

Kohtumise käigus saime tõesti kiiresti kõigiga ühele lainele ning suhtlus ja tiimitöö olid väga head. Tipphetkeks oli loomulikult see, et viimase õhtu lahkumispeost sai noorte enda korraldatud pulm, millega kõik juhendajad ka päri olid ja seda kiiresti planeerima hakkasid.

Noortevahetuse alguses polnud mul aimugi kui tähtsaks see kogemus minu jaoks saab. Leidsin omale sõbrad kogu elus ja sain aru, et see on just see, millega tegeleda soovin.

Projekti lõppedes käisin kohe välja idee, et tahan ka ise ühe sellise projekti kirjutada ning soovin teada saada kõike projektide kirjutamise ja läbiviimise kohta.

Nüüd olengi punktis, kus rahastus on käes ja vajab vaid planeerimist ning läbiviimist. Sellel korral on meie partnerid Portugalist, Austriast ja Põhja-Makedooniast. Igast partnerriigist tuleb Eestisse kümme noort ning kaks grupijuhti. Nädala jooksul on meil kavas palju töötube ja väljasõite, mis seostuvad vaimse tervise ja keskkonnasõbralikkuse teemadega.

Väga oluline on rääkida noortega just nendest teemadest, mis neile endile huvi pakuvad. Meie Lääneranna Noortekeskuse tiim on juba komplekteeritud ning nüüd on vaja teha ettevalmistused kohtumiseks ja jääda suve ootama.

Minu arvates on sellised projektid noortele hädavajalikud – rahvusvahelised kogemused arendavad kindlasti keele-, aga ka suhtlemisoskust, tiimitööd, julgust, sallivust, pealehakkamist ja. mis kõige tähtsam, toovad sinuni uusi noori, kellest nii mõnigi saab sinu sõbraks kogu eluks.

Noortevahetuste toel on võimalik kogeda ja näha teisi kultuure ning õppida teiste riikide keelt ja kombeid. Igal noortevahetusel on oma teema ning, läbides töötubasid, on võimalik omavanustega arutada just neile olulistel teemadel ning võib-olla ka reaalselt midagi muuta.

Usun, et igaüks peaks vähemalt ühel korral saama rahvusvahelise kogemuse, sest need on seda väärt!