Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noortevahetus “Free to Say, Free to Do?”

3.-13. septembril toimus Põlvamaal, Taevaskojas rahvusvaheline noortevahetus pealkirjaga “Free to Say, Free to Do?”. Noortevahetusel osalesid Eesti, Läti, Rumeenia, Kreeka, Küpros, Türgi ja Itaalia noored. Peamiseks jututeemaks oli sõnavabadus: milliseid väljaütlemisi lugeda sõnavabaduse kasutamiseks, milliseid mitte.

Kust jookseb piir, mida öelda ja mida jätta ütlemata? Omas kodus nelja seina vahel võib öelda mida tahes, kuid mujal häält kasutades on sõnadel tagajärjed. Noortevahetuse jooksul said kõik osalevad riigid esitleda sõnavabadust omas riigis ja kõigil oli võimalus sellest õppida. Oluline on, et kõik said mõista, mida sõnavabadus Euroopas tähendab osalenud riikide näidetel. Kõige mõjusam (ja ehk ka veidi šokeeriv) oli sotsiaalmeedias leviva analüüs. Sotsiaalmeedia on hetkel ühiskonnas kõige lihtsam viis oma arvamust avaldada ning seal on palju sellist, mis väreleb sõnavabaduse õiguse ja õigusrikkumise piiril. Läbi arutelude ja näidete suutsid projektis osalejad näha end kõrvalt ning seeläbi kasvatada tolerantsi.

Projekti jooksul toimusid lisaks sõnavabaduse aruteludele ka kultuuriõhtud, kus iga riik oma kultuuri põgusalt tutvustas. Eestlased näitasid, kuidas grillida ja saunas käia, külastati Tartut. Projekti jooksul mängiti ka vahvaid mänge, mis kasvatasid meeskonnatunnet ja teineteisega veelgi enam lähedasemaks tegid. Loodi sõprussuhteid ja tulevikuplaane, tehti ühiseid nalju ja nauditi koosolemist.

Nii mõnedki osalenutest ütlesid, et ei olnud varem sõnavabadusele nii mõelnud, see oli tulnud kuidagi loomulikult. Kuna projektis osalenud olid kõik noored, siis keegi neist ei ole elanud ajal, mil sõnavabadust ei eksisteerinud. See projekt oli silmiavav ja oma vabadust väärtustama panev.