Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noortevahetus I Will Break Free – me murrame vabaks!

“Kui nad proovivad sind alla suruda, oled juba nendest kõrgemal!” on Telia küberkiusamise vastase kampaania “Suurim Julgus” üks hüüdlauseid, millest lähtusid ka 1.-10. märtsini Mõedaku Spordibaasis MTÜ Maidla Noored Erasmus+ rahvusvahelist noortevahetust I Will Break Free korraldavad noored. Noorteprojektis osalesid noored Austriast, Portugalist, Itaaliast ja Eestist, käsitlesid küberkiusamise teemat koduriikides, tutvusid erinevate võimalustega selle ennetamiseks ja selle vastu võitlemiseks.

Üheskoos külastati projekti jooksul Lüganuse vallavalitsust, viidi Kiviõli 1. Keskkoolis läbi töötuba küberkiusamise teemadel, tutvustati kokku tulnud riikide kultuure ja Erasmus+ programmi ning tutvuti kohaliku noortevaldkonnaga ja piirkonnaga. Ilus lõpp-punkt pandi noortevahetusele noorte endi korraldatud flashmobiga Rakvere Põhjakeskuses 8. märtsi õhtul.

Rahvusvahelise noorteprojekti peakorraldaja, Angela Tikoft, kommenteerib noortevahetust järgnevalt: „Meie eesmärk oli tuua kokku erinevate riikide noorte lood küberkiusamisest, arutada ausalt, milline on olukord meie riikides niivõrd valusa ja olulise teemaga ning mida teha selleks, et see paraneks. Eestis on küberkiusamise teema viimase poole aasta jooksul olnud eriti aktuaalne tänu Telia kampaaniale “Suurim Julgus”, mida Telia esindajad ka kokkutulnud noortele tutvustamas käisid. Et päriselt teada saada, kuidas küberkiusamisele vastu astuda, kutsusime külla ka Politsei- ja Piirivalveameti. Telia ja PPA kõrval lõid programmi aga eelkõige noored ise – viisid läbi töötube, panid end proovile väga erinevates olukordades ja rollides, mis on ka iga noortevahetuse siht – pakkuda noorele inimesele võimalust end harida, ennast ületada ja uusi teadmisi saada põnevas rahvusvahelises keskkonnas.”

Noortevahetusele tagasi vaadates rõõmustavad noored, et kõik, mis ellu viidi, läks üle ootuste hästi. Teema, mille käsitlemist algul peljati, harutati jooksvalt ja tasapisi kümne päeva jooksul lahti ning hariti end selle osas. Kultuuriõhtutel saadi sinapeale teineteisega ning kultuuridega. Teadmised, mille võrra noored nüüd rikkamad on, on täiesti seinast seina. Alates teadmisest, milliseid samme astuti Austrias, kui riik tõusis küberkiusamise vallas Euroopa esimeseks kuni teadmisteni itaallaste žestide tähendusest ja Portugali keeles põhiväljenditeni. Kümne päeva sisse ühel noortevahetusel võib korraga mahtuda justkui mitu kuud põnevat elu ja teadmisi!

Projekti koostööpartneriteks on Telia, Rakvere Põhjakeskus, Politsei- ja Piirivalveamet, Kiviõli 1. Keskkool, Mõedaku Puhkebaas, Lüganuse Vallavalitsus.

Projekti toetajad on Vendi Talu, FoodStudio, Veski Mati, Kadarbiku , MK Reisid, FEISS, SA Archimedes Noorteagentuur, Dava Foods, Kikas.

MTÜ Maidla Noored tegutseb 2009. aastast ja organisatsiooni eesmärk on ühendada omavahel noori, võimaldada neile suhtlemist ja arendavat tegevust kodu- ja koolivälisel ajal, seades esikohale noorte omaalgatuse arendamise.