Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Restart rohelisele eluviisile

Maailma paremaks muutmine algab tihti enda mõttemaailma ümber kujundamisega. Tundub nagu suur töö, et teiste põhimõtteid muuta. Küll aga said sellega hakkama Kohtla-Järve noored, kutsudes kampa veel 7 riigi esindajad, et tutvustada noortele, kuidas on võimalik oma käitumisega enda ümber olevat looduskeskkonda hoida.

Algust tegid nad noortevahetusega „Reset yourself – be ECOfriendly“, mille eesmärgiks oli muuta taaskasutus noorte seas populaarsemaks. Projekti korraldajad soovisid kujundada noorte suhtumist tarbimisse ja taaskasutusse. Noortele tutvustati säästlikku ressursside kasutamist ja rakendati laste ja teismeliste loomingulist potentsiaali asjade taaskasutamisel.

 

Et taaskasutust populariseerida, korraldasid projektis osalejad nii teoreetilisi kui praktilisi ettevõtmisi, et teadmisi saada ja jagada. Kujundati infoplakateid ja korraldati prügikampaania, õpiti ja tehti ülevaateid huvitavatest tehnoloogiatest ja initsiatiividest, mis seondusid prügi taaskasutusega. Projekti raames toimus ka minikonverents, kus arutleti kuidas taastöödelda klaasi, tekstiili, metalli, pappi ja paberit. Praktiliste tegevustena toimusid kunstitöötoad; moeetendused, näitused, töötoad taaskasutamisest ja jäätmete ringlusest.

 

 

 

Eesti noored said endaga koos töötama 13-15 aastased noored lausa seitsmest riigist: Portugal, Kreeka, Suurbritannia, Tšehhi, Poola, Leedu ja Eesti kutsusid kokku 42 noort, kes osalesid Kohtla-Järvel korraldatud  kuuepäevasel noortevahetusel. Ökoprojekti läbiviijate sõnul jõuti projektiga seatud eesmärkideni. Osalejate mõtteviis muutus keskkonnasäästlikumaks. Nad kogusid teadmisi tarbimise kohta ja loovusega seotud väärtuseid. Tundub, et noored hakkasid hinna ja mugavuse kõrval hindama enam eseme ajalugu ja ainulaadsust.

 

 

Uus trend – vähem asju, rohkem õnne

 

 

 

 

Osalejatele anti kaasa teadmised, et tulevikus võtta vastutustundlikumalt oma rolli elus ja olla teadlikumad oma ökoloogilisest jalajäljest maailmas. Sedamoodi mõistavad nad, et ka väikseim panus on väärtuslik ja muudab maailma paremaks. Et kasu projektist veel kestvam oleks, loodi lühikesed inspiratsioonivideod, kuidas jäätmete taaskasutamine erinevates riikides toimub.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lühikeste DIY videotega tutvustavad projektis osalejad, kuidas näiteks plastpudelist on võimalik valmistada hoiupõrsas. Klipid näitavad lisaks lõpp-produktile ära ka huvitavad tehnikad, millega näiteks plastikut kodus ise töödelda. Rohkem videosid postituse lõpus!

“Kuidas valmistada pudelist hoiupõrsast?”

Lisaks Kohtla-Järvel toimunud pea nädalapikkusele noortevahetusele korraldasid projekti liikmed tegevusi enda kodumaal, et keskkonnateadlikku infot jagada. Oma kodukohas korraldati klassikaaslastele taaskasutuse teemalisi seminare, korraldati heategevuslaatasid ja jagati infot nii koolide veebis kui ka loodud Facebooki grupis.

Fotod: erakogu

Tutvu projekti kodulehega!

“Kuidas anda vanadele riietele uus elu?”

“Kuidas valmistada pabertaldrikust unenäopüüdjat?”

“Kuidas valmistada pudelist pinalit?”