Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Rahvusvaheline noortepäev pani Jõhvi kihama

Jõhvi kogunes teisipäeval sadu noori üle Eesti, et ühiselt, emakeelest sõltumata, tähistada rahvusvahelist noortepäeva. Seekordse rahvusvahelise noortepäeva teema oli “Jää liikuma!”.

“Ühelt poolt soovime päevaga propageerida liikuvat ja sportlikku eluviisi,” ütles Eesti avatud noortekeskuste ühenduse juhatuse liige Kristi Kruus. “Teiselt poolt soovime lükata n-ö jää liikuma eri keelt kõnelevate noorte vahel.”

Haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski rõõmustas, et noortepäeva toimumiskohaks valiti just Ida-Viru maakonnakeskus. “Jõhvi on üks suurepäraseid kohti, kus on tegeldud eesti ja vene keelt kõnelevate inimeste omavahelise suhtluse edendamisega praktiliselt, mitte ainult riiklike programmide raames,” ütles ta oma avasõnades.

Jõhvi keskväljakul sisse seatud infotänaval tutvustasid end mitmed noortega tegelevad asutused ja organisatsioonid. Narvas asuv MTÜ Vita-Tiim kutsus möödujaid keele-kohvikusse, kus sai lauamänge mängides praktiseerida eesti, vene, inglise ja saksa keelt.

Projektikoordinaator ja programmi Euroopa Noored konsultant Natalja Mahnova selgitas, et VitaTiim on mitteformaalse õppe keskus ja ühtlasi Euroopa Noored Eesti büroo esindaja Ida-Virumaal, nende eesmärk on toetada multikultuursuse arendamist.

“Keelteoskus on väga oluline. Kuna meil on päris palju vabatahtlikke nii Eestist kui välismaalt, saame pidevalt teha keelekohvikuid. Septembrist algavad Narvas esimest korda prantsuse ja hispaania keele kohvikud,” rääkis ta.

10544791_436303319842739_4090291001694977881_nMahnova kinnitas, et keelekohvikus grammatikaõpikus järge ei aeta. “Keelt praktiseeritakse mängude kaudu ja mitmesugustel teemal arutledes.”

Hea koht värbamiseks

Infotänaval suhtlesid noortega ka politsei- ja piirivalveameti esindajad. Ida prefektuuri noorsoopolitseinik Liivi Maalman kinnitas, et ei tulnud üritusele seaduserikkujaid püüdma, vaid kõikvõimalikku infot jagama ja küsimustele vastama.
“Sellises õhkkonnas küsitakse hulga rohkem kui näiteks koolis. Tähtis on isiklik kontakt – sõna otseses mõttes räägi inimesega.”

Üks teema, mille kohta palju päritakse, on Maalmani sõnul liiklus, olenemata sellest, kas noor osaleb selles mopeedi või autot juhtides või jalgrattapedaale vändates.

Rahvarohkeid üritusi kasutab politsei ka värbamistööks: noortele selgitati, millistel tingimustel saab õppida politseinikuks ja kuidas on võimalik panustada ühiskonna turvalisusse abipolitseinikuna.

Pärnumaa neiu Heleri All tegi Eesti 4H telgis reklaami samanimelisele maanoorte
ühendusele. Ise liitus ta organisatsiooniga neljandas klassis ja kuulub selle ridadesse ka nüüd, pärast keskkooli lõpetamist.

“See on toonud nii palju uusi sõpru, tutvusi, kogemusi, koolitusi ja reise. Näiteks Läti 4Hga on meil väga head suhted ja suhtleme ka muul ajal, mitte ainult laagrites. Just hiljuti käisime ühe Läti sõbra juures, kes meid niisama võõrustas.”

Suvepäevade kulminatsioon

Ida-Virumaale jõudis Heleri juba laupäeval, sest Eesti 4H suvepäevad peeti seekord Karjamaal. “See on täiesti vapustav koht – Peipsi järv käega katsuda. Ja tegevusi oli ka korralikult: nii töötube, kus sai näiteks käepaelu meisterdada, kui mitmesuguseid sportmänge.”

Noortepäeva juht Marika Markus rääkis, et noored üle Eesti saabusid Ida-Virumaale kahes jaos. Peale Eesti 4H suvepäevade peeti meie maakonnas Eesti avatud noortekeskuste suvekool, mis toimus Jõhvis kaitseliidu Alutaguse maleva hoones.

Kahe laagri peale kokku tuli mujalt umbes 400 noort, kellega liitusid rahvusvahelise noortepäeva üritusel ka kohalikud. “Keskväljak oli juba enne rongkäigu kohalejõudmist rahvast täis. Oli tore vastuvõtt,” kiitis Markus.

Muusikalise poole pealt aitasid päeva sisustada Karl-Erik Taukar ja Genka. Lisaks said oma talenti näidata noored ise. “Suure publiku ees esinemise kogemus on väga tähtis,” ütles Markus.

1999. aastast tähistatava rahvusvahelise noortepäeva kutsus ellu ÜRO. Selle eesmärk on väärtustada ühiskonnas senisest rohkem noori ja juhtida tähelepanu noorte probleemidele. Eestis on noortepäeva tähistatud 2003. aastast ja teist aastat toimus see Eesti avatud noortekes-kuste ühenduse eestvedamisel. Noortepäeva korraldamist toetas Eesti noorsootöö keskus.

Allikas: Põhjarannik
Autor: Sirle Sommer-Kalda