Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Vabatahtlik töö kui elumuutev kogemus

Hiiumaa Noorsootöö Keskus saatis hiljuti tagasi kodumaale, Venemaale, oma teise Euroopa Vabatahtliku Teenistuse (EVT) vabatahtliku, kelle teenistus lõppes peale 8 kuud Hiiumaal veedetud aega. Sellest, mida ta siin tegi, kuidas vabatahtlikuks saab ja miks peaks igaüks selle teenistuse läbima, räägib ta juba ise:

Tere! Minu nimi on Maria. Ma olin EVT vabatahtlik Eestis, kuid tulen Venemaalt, Siberist, täpsemalt Burjaatiast. Burjaatia on ilus paik, mis asub Mongoolia lähedal. Eestist asub Burjaatia rohkem kui 6000 km kaugusel. Kärdla on minu jaoks täiesti teistsugune võrreldes vene linnadega. Kui ma esimest korda linnas ringi jalutasin tundus mulle nagu ma oleksin filmis – ilusad väikesed majad, rohkelt rohelisi põõsaid, õunapuid ja lilli. Kõik oli nii armas ja hästi säilinud.

Võib-olla imestate, miks ma valisin oma EVT programmi läbimiseks just Eesti. Vastus on lihtne. Vabatahtlik töö on imehea võimalus maailma nägemiseks, võimalus elada teisel maal teisest kultuurist inimestega ning tutvuda teiste traditsioonidega. Minu jaoks on see justkui elamine teises maailmas. EVT vabatahtlikuna elamine annab võimaluse kohtuda erinevate inimestega, leida sõpru tervest Euroopast ja ka mujalt maailmast.

Igaühest võib saada vabatahtlik. Selles ei ole midagi keerulist. Sa pead lihtsalt aru saama, mida sulle meeldib teha ja kuidas sa tahad inimesi aidata. Seejärel on vaja leida vaid valdkond, kus seda teha saab. Võimalusi on mitmeid, näiteks töö lastega lasteaias või noortekeskuses, vanade inimeste aitamine, töö loomadega, majade restaureerimine jne. Siis kirjuta motivatsioonikiri ja cv ning saada need organisatsioonile, kus sa tahaksid töötada.

Mina töötasin Kärdla Noortemajas. Ma mängisin erinevaid mänge noortega ja suhtlesin nendega. Lisaks viisin läbi ka jaapani, inglise ja vene keele klubisid. Mulle meeldis seal töötada, sest mulle meeldivad noored. Nad on nii energilised, rõõmsad ja avatud kõigele uuele. Nendelt saab nii palju õppida ning nad aitavad endal alati positiivseks jääda.

Vabatahtlik töö aitab arendada sinu enda parimaid külgi. Sa saad õppida kuidas sulanduda teise kultuuri, kuidas suhelda igapäevaselt võõrkeeles, kasutada teist valuutat ja vastutada iseenda eelarve eest, kuidas kirjutada blogi, õppida iseennast tundma ning kogeda juhirolli. Mina kogesin seda kõike enda peal ja tunnen, et olen nüüd teine inimene.

Siiski, sa ei tohiks unustada, et tuleb ette ka võimalikke keerukusi. Minu arvates kõige raskem oli elada üksi tundmatus kohas, kus inimesed räägivad teist keelt. Seda ei tohiks muidugi karta, inimene on võimeline kõigega kohanema. Iseenda mugavustsoonist välja tulemine teeb vaid tugevamaks.

Soovitan kõigil noortel, kes soovivad vabatahtlikuks saada kindlasti see kadalipp läbida, sest see on elumuutev kogemus! 

Hiiumaa Noorsootöö Keskus on kokku koordineerinud viit vabatahtlikku, neist kaks on olnud keskuse enda vabatahtlikud. Noorsootöö Keskuse kaudu on võimalik ka meie noortel minna välismaale vabatahtlikuks. EVT projekte toetab Erasmus + Euroopa Noored programm.

Kaidi Ojasoo
noorsootöö koordinaator
Hiiumaa Noorsootöö Keskus