Vabatahtliku kaasamine
Euroopa Solidaarsuskorpuse programmis on võimalik oma organisatsiooni vabatahtlikuna kaasata 18–30 aastaseid noori Eestist või välismaalt.
Vabatahtliku teenistuse projektis osalemine toetab organisatsiooni
- uute ideede arengut, uute meetodite kasutamist ja pakub abikäsi oma eesmärkide saavutamiseks;
- igapäevase tegevuse rikastamist vabatahtliku tööpanuse kaudu;
- kohalikku elu elavdada ja näidata vabatahtlikutöö väärtust;
- laiendada koostööpartnerite võrgustikku nii riigisiseselt kui rahvusvaheliselt;
- kasvatada oma sotsiaalset kapitali ja tugevdada sotsiaalselt vastutustundliku organisatsiooni kuvandit;
- meeskonnaliikmete keeleoskuse arengut;
- teadlikkust ja arusaamist erinevatest kultuuridest.
Noored, kes vabatahtlikena organisatsioonidesse jõuavad, on tihti erialase ettevalmistuseta. See tähendab, et organisatsioon saab vabatahtliku kaasamise protsessis läbi mõelda, mis on kõige olulisem, mida võiks vabatahtlikule õpetada ja kuidas toetada valdkonna vastu huvi tundva noore arengut.
Vabatahtliku teenistuse projektides on mitu erinevat osapoolt ja vabatahtliku kaasamiseks peab organisatsioonil olema Euroopa Solidaarsuskorpuse kvaliteedimärgis. Kvaliteedimärgist on kolme tüüpi:
- vastuvõtva organisatsiooni kvaliteedimärgis,
- tugiorganisatsiooni kvaliteedimärgis,
- juhtorganisatsiooni kvaliteedimärgis.
Kvaliteedimärgist saavad taotleda mistahes era- või avaliku sektori tulunduslikud või mittetulunduslikud, kohalikud, piirkondlikud, riiklikud või rahvusvahelised organisatsioonid, mis on seaduslikult Eestis asutatud. Juhtorganisatsiooni kvaliteedimärgise taotlemiseks peab organisatsioon olema tegutsenud vähemalt ühe aasta. Kõik kvaliteedimärgised kehtivad kogu Euroopa Solidaarsuskorpuse programmiperioodi (2021–2027), kusjuures riiklik büroo võib teatud perioodi järel korraldada uue hindamise. Pärast programmiperioodi (2021–2027) lõppu jääb kvaliteedimärgis kehtima organisatsiooni tegevuse lõpuni. Juhtorganisatsiooni kvaliteedimärgis kehtib toetust saava organisatsiooni viimasena sõlmitud toetuslepingu lõpuni.
Euroopa Solidaarsuskorpuse eesmärk on ühiskonnaprobleemide märkamine ja lahendamine vabatahtlike noorte ja organisatsioonide kaasamise kaudu.
Vabatahtliku teenistuse projektides osalemisega tugevdavad organisatsioonid ühtekuuluvust, solidaarsust, demokraatiat ja Euroopa identiteeti. Lisaks pööratakse tähelepanu kestliku arengu edendamisele, sotsiaalsele kaasatusele ja võrdsete võimaluste loomisele vähemate võimalustega noori kaasates.
Vabatahtlike kaasamisega panustavad organisatsioonid avatud ühiskonna kujundamisesse, kultuuridevahelisse õppimisse, kodanikuaktiivsuse kasvu ja kogukondade kaasamisse.
Vabatahtliku teenistuse projektides osalemiseks peab organisatsioonil olema Euroopa Solidaarsuskorpuse kvaliteedimärgis. Kvaliteedimärgis tõendab, et organisatsioon on võimeline ja valmis ellu viima kvaliteetseid solidaarsustegevusi kooskõlas Euroopa Solidaarsuskorpuse põhimõtete, eesmärkide ja kvaliteedistandarditega.
- Euroopa Solidaarsuskorpuse osalejad jagavad solidaarsusväärtusi, austavad inimväärikust ja inimõigusi ning usuvad õiglase ja võrdse ühiskonna edendamisse, kus valitsevad pluralism, diskrimineerimatus, sallivus, õiglus, solidaarsus ja võrdsus.
- Euroopa Solidaarsuskorpuse osalejad püüavad edendada inimestevahelist solidaarsust, austades samal ajal nende kultuuri ja traditsioone, ning rajada jagatud vastutusel ja vastastikusel toetusel põhinevaid kogukondi.
- Euroopa Solidaarsuskorpuse osalejad on valmis andma tähendusrikka panuse ühiskonda ning näitavad üles solidaarsust, koostöövalmidust ja vastastikust mõistmist.
- Euroopa Solidaarsuskorpuse osalejad ei tohi tegutseda viisil, mis seaks teisi või neid endid ohtu.
- Euroopa Solidaarsuskorpuse osalevad noored peavad austama vastuvõtva organisatsiooni eeskirju, struktuuri ja tavasid. Osalevad organisatsioonid peavad silmas pidama vajadust austada tegevusega seotud isikute tervist, ohutust ja väärikust. Euroopa Solidaarsuskorpuse osalejad peavad ka austama riigis kehtivaid õigusakte.
- Euroopa Solidaarsuskorpusega liitumine peab alati olema noorte vabatahtlik valik ja nad võivad igal ajal lahkuda. Noortel on õigus keelduda tööpakkumisest, ilma et see mõjutaks nende võimalusi saada muid pakkumisi tulevikus.
- Euroopa Solidaarsuskorpuses osalemise eest mingeid tasusid maksma ei pea.
- Töö lõppedes on Euroopa Solidaarsuskorpuse osalejatel õigus saada Noortepassi tunnistus, mis kinnitab nende tegevuses osalemist.
- Võttes vastu vabatahtliku tegevuse pakkumise, kirjutavad Euroopa Solidaarsuskorpuse osalejad alla solidaarsuslepingule, mis sõlmitakse osaleva organisatsiooni ja noore vahel ning milles kirjeldatakse nende tegevuse tingimusi, mis on kooskõlas Euroopa Solidaarsuskorpuse hartas sätestatud põhimõtetega.
- Enne tegevuse algust ja selle ajal saavad Euroopa Solidaarsuskorpuse osalejad selget teavet oma ülesannete kohta ning vajaduse korral ka asjakohaseid koolitusi ja keeleabi.
Kõik kvaliteedimärgisega organisatsioonid peavad lähtuma Euroopa Solidaarsuskorpuse kvaliteedinõuetest.
- Võrdsed võimalused ja dikrimineerimisest hoidumine
Vabatahtlikud tuleb teenistusse valida ausalt, läbipaistvalt ja objektiivselt, olenemata nende soost, rahvusest, religioonist, seksuaalsest sättumusest, poliitilisest hoiakust ja erivajadustest. Nõuda ei tohi kindlat kvalifikatsiooni, haridustaset, kogemust või keeleoskust. Kindlama profiiliga vabatahtlikku võib otsida ainult juhul, kui see on põhjendatud teenistuses tehtavate ülesannetega või kontekstiga. Kaasatuse eesmärgil peab vabatahtlikul teenistusel osalemine olema osalejale tasuta, välja arvatud võimalik panus reisikuludesse (eeldusel, et eraldatud summa ei kata täies mahus reisikulusid ära).
- Tööasenduse vältimine
Vabatahtlik teenistus ei tohi asendada tööd või praktikat. Vabatahtlik tegevus peab täiendama juba olemasolevat tasustatud tööd. Vabatahtlik ei tohi olla tasustatud töötaja asemel ega mõjutada nende töötasu või töötingimusi.
- Kvaliteetsete, kättesaadavate ja kaasavate tegevuste pakkumine
Vabatahtliku teenistuse ülesanded peaksid võimaldama osalejatel arendada enda oskusi nii isiklikul, sotsiaalsel kui ka ühiskondlikul tasandil. Organisatsioonid peaksid vabatahtlike tööülesanded ühildama ka kohaliku kontekstiga ning toetama vabatahtlike kontakte kogukonna ja kodanikuühiskonnaga. Euroopa Solidaarsuskorpuse vabatahtliku teenistuse väärtus ja kasutegurid peaksid olema vabatahtlikule selged õpikogemuse kirjeldamise kaudu.
- Sobivad koolitused, tööülesanded ja vabatahtlikutöö korraldus
Osalejale tuleb tagada turvalised ja korralikud elu- ja töötingimused. Noored inimesed ja organisatsioonid peavad alla kirjutama vabatahtliku tegevuse lepingule (ingl volunteering agreement), milles on esitatud osapoolte õigused ja kohustused ning läbimõeldud tööülesanded.
- Ohtlike tegevuste vältimine
Osalejate, osalevate organisatsioonide ja sihtgruppide turvalisus ja ohutus peab olema tagatud. Selline ohutus peaks hõlmama ka rakenduvaid lubasid vastavalt riigisisestele õigusaktidele ja sihtgrupile, kellega koos töötatakse. Vabatahtliku tegevuse käigus peab kohanema ka tekkinud eriolukordadega.
- Mittekasumlikkus
Et finantseeskirjadega kooskõlas olla, ei tohi toetusesaajad saada programmi toetustest finantskasu. Organisatsioonid peavad katma osalejate teenistusest tulenevad kulud, kuid ei tohiks neile eraldada palka või muud tasu.
Kvaliteedimärgise taotlemine
Loe kvaliteedimärgise taotlemise kohta siit.