Lihula noored osalesid koos Sinimäe noortega keeleõppeprojektis
6.-8. aprillil oli üheksal Lihula Gümnaasiumi noorel erakordne võimalus sõita Ida-Virumaale, Sinimägedele, vene keelt õppima. Kohtuti samade noortega, kes kaks kuud tagasi siin noortekohtumisel käisid. Vahva keeleõppeprojekti “Mis Teil praegu muret teeb?” kirjutas Lihula Gümnaasiumi vene keele õpetaja Inna Esko.
“Õpetades koolis vene keelt tunnen, et tunnis õpitu jääb väheseks. Meie noortel puudub suhtlemiskogemus ja tihtipeale on nii, et keelt osatakse, aga julgust napib. Siit saigi alguse Lihula Gümnaasiumi ja Sinimäe Põhikooli noortekohtumise projekt “Mis Teil praegu muret teeb?” Loomulikult on eesti ja vene noorte vahel kultuurierinevusi. Üksteise tundmaõppimise kogemus avab silmad ja rikastab, sest gruppidena ollakse üldjuhul erinevad. Samas, projekti käigus leidsid noored, et tegelikult ollakse sarnased ja neil on palju ühist. Huvitav oli jälgida, kui noored suhtlesid eesti, vene, segakeeles ning keha- ja emotsioonide keeles. Keele vastu tekkis huvi. See oli minu jaoks suur võit. Kaasaegne õpikäsitlus toetab igati, et õppimine oleks eluline ja haarav, aga kahjuks kipub see olema teoreetiline ja passiivne ning sellest on keeruline välja tulla.”
Eesti teises otsas räägiti õnnelikust koolist, tutvuti Vaivara valla ajalooga ja orienteeruti. Lisaks said õpilased reedesel koolipäeval osa võtta matemaatika ja kirjanduse tundidest, kus õppetöö toimus vene keeles. Spetsiaalselt Lihula noortele oli planeeritud vene keele tund ja väikene viktoriin, kus sai oma keeleoskuse proovile panna. Toimus ka huvitav ekskursioon, mis kulges läbi Sillamäe, Toila, Ontika, Valaste ja Kukruse.
Svea Stahlman: “Olen osalenud taolises projektis kaks korda ja ehkki ma pole saanud üle oma kartusest vene keelt rääkida, siis usun, et see projekt oli väga edukas ja sain uusi tuttavaid, kellelt saab alati abi paluda ja edasipidigi suhelda. Sellel aastal toimus see segunemine kiiremini ja noored olid kuidagi vabamad. Sinimäele saabudes oli tunda, et meid oodata. Bussi pealt maha tulles joosti vastu ja kallistati. Tagasihoidlikele eestlastele tuli see suure üllatusena ja ega me midagi teha ei osanudki.”
Fotod ja tekst: Iris Kivisäk
Artikkel ilmus Lihula Gümnaasiumi ajalehes “Tikker”, 21. aprill 2017