Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Tervislikud eluviisid ühendavad noori

Meie noortekohtumine teemal „Tervislikud eluviisid“ toimus Vaibla puhkekeskuses 28.07-03.08.2019. Kohtumise teema valisime eelkõige selle tõttu, et noorte liikumisaktiivsus on viimastel aegadel oluliselt vähenenud ning erinevate mugavuste, näiteks soe tuba ja pehme diivan kui ka paljude erinevate tehniliste ajaveetmisvõimalustega (internet) tekkimisega on langenud noorte otsene vajadus või soov liikuda.

Esimesel päeval alustasime sõitu juba varahommikul. Kohtumisele tulid Tallinna noored (meie partnerid Huvikoolist Optimum Semper) ja Illuka noored Jõhvist. Tallinna noored jõudsid kohale natuke varem ja ootasid meid kuni saabumiseni. Seejärel liitusime ning suundusime kõik koos sööma. Peale einestamist jagunesime tubadesse ja noored said oma toakaaslaste ning teiste noortega tutvuda. Järgmisena kutsusime kõik kokku ja tegime kokkulepped, kuidas järgime noortekohtumisel tervislikku eluviisi ja hoiame eemale tervisele kahjulikest harjumustest. Õhtu saabudes mängisime aga lõbusaid tutvumismänge ning pärast seda toimus ajurünnak „Noorte kahjulikud harjumused“, mis pani kohe mõtlema oma eluviisidele ja harjumustele. Anonüümselt kirjutatud lipikutest kujundasime kahjulike harjumuste stendi, mis andis hea ülevaate grupi kommetest. Ülejäänud õhtu, mida oligi jäänud vaid paar tundi, oli vaba aeg omavaheliseks suhtlemiseks ja sisseelamiseks.

Teisel päeval panime paika projekti ootused ja püstitasime probleemi, millele hakkame projekti raames lahendusi leidma. Seejärel tutvusime ümbrusega, panime paika territooriumi piirid, mida omapead ei tohtinud ületada ning arutlesime gruppides, millised võivad olla riskid, mis ümbruskonnas meie eesmärke mõjutavad. Pärastlõunat mõtisklesime jälle, mida tähendab meie jaoks tervislik eluviis, panime kirja üleskutsuvad laused lihtsate ja tervislike harjumuste kohta.

Need olid järgmised:

  • Alusta päeva hommikuvõimlemisega!
  • Eelista limonaadile vett!
  • Liiguta ennast!
  • Kõnni palju!

Seejärel oli isikliku tervisliku plaani koostamine, kus igaüks pidi analüüsima, mis on tema jaoks oluline, et tervislikult elada. Need ülesanded panid meid rohkem mõtlema oma eluviisile ja tervisele. Arutledes andsid mõned noored üksteisele mõtteid ja hoogu nõuannetega. Näiteks tuleb muretseda endale telefonirakendus, mis näitab päevast sammude arvu, et motiveerida mõnd kindlat arvu saavutama iga päev.

Õhtul mängisime Maffiat. Enne mängu rääkisime liikumise ja lõdvestuse kasulikkusest staatilise tegevuse juures. Teatud aja tagant tegime erinevaid võimlemisharjutusi noorte endi juhendamisel. See oli lõbus ja liikumist toetav tegevus. Seejärel mängisime võrkpalli. Päev oli väsitav, kuid oleme kokkuvõtet tehes kõik üht meelt, et kehaline aktiivsus tugevdab tervist ja istumisega seotud tegevusi peaks päevas olema minimaalselt, eriti koolivaheajal.

Kolmandal päeval analüüsisime ampser.ee abil oma päevamenüüd, võrdlesime erinevaid toiduaineid ja rääkisime, kuidas aitavad need tervislikul viisil kehakaalu kontrolli all hoida või seda alandada. Analüüs pani meid mõtlema, mis satub tavaliselt meie taldrikule ja mis oleks õige valik, mida noor organism vajab. Sel päeval toimus meil ka orienteerumine. Õppisime nii kaarti lugema kui meeskonnatööd tegema. Mängu kokkuvõttes leidsime, et orienteerumismäng motiveerib inimesi rohkem liikuma, arendab füüsilisi oskusi ja pakub kehale tervislikku koormust. Õhtul käisime ujumas. Ujumine andis meile energiat, koormust kogu kehale ning hea tuju.

Neljandal päeval me jagunesime meeskondadesse ja mängisime viktoriini teemal „Sportlik eluviis“, sõitsime aerupaatidega, mängisime tervisliku eluviisi teemalist liikumismängu aardejaht. Sel päeval saime palju uusi teadmisi ja oskusi, näiteks teada, et aerusurf arendab tasakaalutunnetust, aga tasakaalu hoidmine paneb tööle kõhu ja selja siselihased, millega me muidu tööd ei tee. Aerutõmbed panevad tööle õlad, selja lailihased ja biitsepsi, samuti treenib see sõrme kõverdajalihaseid. Aardejahi aardeks oli tervislik maiuspala – porgandid, arbuus, tomatid ja actimelid. Me tegelesime aktiivsete tegevustega ja õppisime üksteist tundma ning üheskoos arendasime koostööoskusi.

Kuuendal päeval meil oli aktiivtöö „Inseneeri terviserada“. Enne tegevust tuletasime meelde, mis on terviserada, mis on leppemärgid ning kuidas neid kaardil kujutatakse või mis on terviseraja eesmärk. Meeskonnatööna koostasime puhkekeskuse ümbruses ise väljamõeldud terviseraja. Kujutasime terviseraja paberile, järgmisena oli teistel ülesandeks loosiga tõmmatud terviserada läbida ja anda tagasisidet. Sel päeval mängisime lisaks Paintballi. Värskes õhus mängimine on tõesti äge! Siin oli liikumist, koostööd ja meeskonnaliikmete abistamist. Analüüsides antud tegevust tõime välja, miks organiseeritud tegevus oli kasulik. Päev lõppes lõkkeõhtuga liikumismängude saatel. Mõtlesime mänge ja viisime need läbi.

Järgmine päev jäi kõigile meelde ja tõi kõige rohkem positiivseid muljeid. Algul olid meeskonnaülesanded värskes õhus, mille võitjad said teenida parve ehituseks lisamaterjali. Pidime spagettidest tegema nii pika ja vastupidava topsialuse, kui võimalik, mis hoiaks topsi, kui sinna vett valatakse. Peale seda pidime tegema pudelist raketi, kasutades selleks vett ja rattapumpa. Lõpuks hakkasime tegema parve – selleks oli aega 30 minutit. Iga meeskonnaliige sai end tunda laevameistrina, nagu üksikul saarel. Pidime nutikad olema, et ettejuhtuvatest asjadest alus valmistada. Kui kõik valmis said, tassisime oma parved Võrtsjärvele, kus toimus teatevõistlus. Tiimitöö läks meil hästi ja kõik täitsid oma rolli. Mitte kellegi parv ei uppunud huvitaval kombel ära.

Õhtul toimusid meil Noortekohtumise 2019 pulmad, sest oleme juba kolm aastat koos käinud ja mõnele osalejale jääb see projekt selle koosseisuga viimaseks. Pruudi ja peiu valisid noored ise endi hulgast, tingimusteks olid, et osatäitjad peavad olema vähemalt 14 aastat vanad, osalenud vähemalt kahel noortekohtumisel ja on ise nõus vastavat rolli täitma. Pulm möödus lõbusalt ja hiljem mängisime pimedani oma selle laagri lemmikmängu – pilgutamist. Viimase projektiöö puhul saime ka juhendajatelt loa kauem üleval olla, et rohkem omavahel suhelda.

Me oleme väga kindlad, et tervislik eluviis võib olla maitsev ja lõbus! Koostöö teisest rahvusest noortega kujunes väga edukaks! Projekt aitas meil olla veelgi ettevõtlikumad, algatusvõimelisemad, usalduslikud ja koostöövalmivad projektis osalejad.

Me soovime jagada selle postitusega positiivseid mõtteid projektist ja tunneme koosolemisest rõõmu. Me väärtustame koosolemist looduses käes. Meil kõigil on muutunud suhtumine tervislikusse eluviisi. Oleme väga tänulikud eestvedaja SA Archimedese noorteagentuurile ja projekti juhendajatele Olgale ja Piiale kõikide heade asjade eest, mis on meiega juhtunud ja mida oleme saavutanud. Kiidame ka ennast selle toreda projekti ettevalmistamise ja läbiviimise eest, tänu millele oleme teadlikumaks saanud ja muutnud oma suhtumist tervislikusse eluviisi kui ka tugevdanud oma sõprussidemeid teisest rahvusest noortega.

Kirke, Liseth, Igor, Nikita