Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Ege: “Kõlama jäi noorte soov olla kaasatud haridusotsuste tegemiste juurde”

Viljandimaa noortel oli möödunud aasta oktoobris võimalus osaleda Erasmus+ noortevahetusel Inglismaal. Noortevahetuses „Me, You, Everybody“ osalesid 15-19aastased noored Eestist, Ungarist ja Inglismaalt. Projekt oli üles ehitatud selliselt, et igaüks sai esmalt vaadata iseendasse ja kaardistada oma tugevused ja õnnestumised, seejärel vaadeldi oma suhestumist ümbritsevate inimestega – õpiti tähelepanelikku kuulamist, kohalolu ja jagati enda jaoks olulisi teemasid üksteisega.

Et noortevahetuse peamised eesmärgid olid seotud vaimse tervise ja keskkonna hoidmise viisidega, siis külastasime Lindengate’ vaimse tervise ja loodushariduse keskust, kust noored õppisid nippe, mida igaüks meist saab kliima muutustega kohanemiseks teha. Näiteks soovitati tähelepanu pöörata mulla tüübile ja rikastada mulda kompostiga ning võimalikult vähe kaevata, et muld seoks võimalikult palju süsinikku. Kuna väidetavalt on Inglismaal kokku kuivanud paljud looduslikud veekogud, siis soovitatakse inimestel luua tiike ja veesilmasid. Ökosüsteemide toetamiseks on aga oluline istutada palju erinevaid lilli, taimi, põõsaid ja puid ning lubada neil kasvada loomulikult. Noored kolmest erinevast riigist said koos istutada lilli ja puid. Nägime pisikeses Wendoveri linnas mitmeid silte, kuhu on istutatud põllulilli ja et linnas on alad, mis jäetakse niitmata selleks, et mesilased, putukad ja liblikad saaksid seal elada.

Noortevahetuse teine pool keskendus enda tunnetamisele kogukonna osana. Noored tõid välja kohti oma kogukondades, kuhu nad pöörduksid kui neil on mõni mure või idee. Viljandi noored hindavad kõrgelt terviseradasid ümber järvede, lossimägesid, huviringe, noortekeskust ja kunstikooli. Puudust tuntakse avalikest sisesportimisvõimalustest, jalgrattateedest, kogukonnaaiast ja kohast, kus vanemad noored saaksid koguneda ja koos tegutseda.

Noored kaardistasid murekohad, mida nad ühiskonnas tajuvad, leidsid mõttekaaslasi ja visualiseerisid, milliseid sõnumeid nad avalikkusele jagaksid. Kõlama jäi noorte soov olla kaasatud haridusotsuste tegemiste juurde; hoida oma vaimset tervist ka elukalliduse tõusu tingimustes ja me kõik inimestena võiksime märgata ja pakkuda tuge üksteisele; oluline on toetada nõrgemaid ja kõiki neid, kes enda eest seista ei saa, sh loomad ja esile kerkis ka võrdõiguslikkuse olulisus.

Noori saatsid noortevahetusel Ege Enok, Viljandi Avatud Noortetoa juhataja ja Kairi Ong, Viljandimaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse programmide koordinaator.