Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Getteri vabatahtliku lugu: Eestis olles tundsin tihti, et elan justkui lõputus rutiinis

Getter kirjutas meile oma vabatahtliku kogemuse loo 2018. aastal. Ta oli oma projektis “Did you know?” Rumeenias viibinud selleks ajaks 2 kuud. Loe, mis motiveeris noort neiut sõitma Balkani poolsaarele ja milline elu teda seal tervitas.

Tere! Minu nimi on Getter. Olen 20-aastane Tallinna Ülikooli riigiteaduste tudeng ning osalen praegu Euroopa Solidaarsuskorpuse vabatahtliku teenistuse projektis Rumeenias Brasovis.

Vabatahtliku töö vastu hakkasin huvi tundma juba põhikoolis, kui mu lähedane peretuttav veetis vabatahtlikuna aasta Brasiilias. Minu jaoks paistis see alati võrdlemisi suure väljakutsena, milleks igaüks ilmselt valmis ei ole, kuid teadsin, et soovin selle kindlasti elus järele proovida. Vabatahtliku teenistuse avastasin enda jaoks mõni aasta tagasi vabatahtlikule tööle pühendatud messil.

Selle aasta kevadel otsustasin, et nüüd on õige aeg ka ennast proovile panna. Seiklejate Vennaskonnast, kes on minu saatev organisatsioon, sain teada oma endise kooliõe kaudu, kes oli paar aastat tagasi samuti vabatahtliku projektis osalenud. Olles nende kodulehel kõik projektid mitmeid kordi läbi lugenud ning oma ideest lähedastele teada andnud, olid paari päevaga motivatsioonikirjad ja CV-d saadetud. Sealt edasi läks kõik väga kiiresti.

Mõne päeva pärast võttis minuga ühendust Rumeenia organisatsioon Wild Carpathia, kellest nüüdseks on saanud minu vastuvõttev organisatsioon. Nad teatasid, et on mind välja valinud, ning palusid mul kinnitada projektis osalemise. Kuu aega hiljem, esimesel juulil istusin lennukisse, sihtkohaks Bukarest, kus mind võttis vastu 40-kraadine kuumus ja teadmatus, mis edasi saab. Sealt suundusin rongiga Brasovisse ning minu kaheksa kuud vabatahtlikuna oligi alanud.

Projekt, milles osalen, kannab nime „Did you know?” ning on eeskätt mõeldud noortele. Selle eesmärk on edendada kohalike noorte aktiivsust kogukonnas ja vabatahtlike keskuses ning suurendada nende teadlikkust vabatahtlikust tööst ja Euroopa Liidu noorteprogrammidest. Noorte kaasamiseks korraldame iganädalaseid tegevusi Brasovi kesklinnas asuvas vabatahtlike keskuses ning kord kuus suuremaid üritusi kogu linna elanikele.

 

Meie esimeseks proovikiviks oli rahvusvaheline noortepäev 12. augustil. Üritusel korraldasime mitmeid töötubasid ja mänge ning jagasime informatsiooni Erasmus+ ja vabatahtliku teenistuse kohta. Lisaks sellele töötame aeg-ajalt vabaühendustes eesmärgiga luua rohkem kontakte ning saada erinevaid töökogemusi. Üheks põnevamaks näiteks on organisatsioon „Joy of giving”, kus meie ülesandeks on toiduvalmistamine kodututele ja vaesuses elavatele inimestele.

Kuna vabatahtlike töö ja õppeprotsess erineb suuresti ametlikust koolisüsteemist, olles mitteformaalne haridus (ingl non-formal education), siis on meile ette nähtud mitmesugused enesearendamise koolitused, mida korraldavad Wild Carpathia koolitajad. Koolituste käigus analüüsime oma seni saavutatud tulemusi ja seatud eesmärke, arendame suhtlemisoskust ning õpime paremini tundma nii ennast kui ka teisi meie ümber.

Vaba aja saame sisustada vastavalt enda huvidele. Tegeleme spordi ja reisimisega, kohtume oma mentoritega, käime ööelu avastamas ning õpime rumeenia keelt.

Nüüdseks olen Brasovis elanud juba peaaegu kaks kuud. Julgen ausalt tunnistada, et pole siiani hetkekski oma tulekut kahetsenud. Siinsed inimesed on avatud, soojad, mõistvad ja abivalmid. Isiklikult on mul meeletult vedanud oma mentoriga, tänu kellele olen külastanud mitmeid põnevaid paiku Rumeenias – nende hulgas Musta merd ja maailma parimaks maanteeks kuulutatud Transfăgărășani.

Leian, et vabatahtlikke ja nende tööd on kõrvaltvaatajatel raske mõista. Parima kogemuse osaliseks saame vaid ise avastades ja midagi uut õppides – eriti läbi praktilise tegevuse. Eestis olles tundsin tihti, et elan justkui lõputus rutiinis – kool, töö, kodu ja ei midagi uut. Hing ihkas kogu aeg kuskile kaugele midagi uut avastama. Arvan, et vabatahtlik teenistus on suurepärane võimalus oma unistuse täideviimiseks.

Kui sind köidab reisimine, erinevate kultuuride avastamine ja inimestega koos töötamine või otsid lihtsalt vaheldust ja uut töökogemust, soovitan väga vabatahtliku teenistuse peale mõelda. Ainuüksi fakt, et elad välismaal ning sind ümbritsevad inimesed erinevatest riikidest, on tõeline väljakutse ja mugavustsoonist väljaastumine. Lisaks arendab kodunt eemalolek ja iseseisev toimetulek võõras keskkonnas sind ka isiksusena. Õpid rahaliselt toime tulema ja eestlastele absoluutselt mitte omaselt teistelt küsima „Are you okay?”.

Kui sinagi tunned huvi vabatahtlikus teenistuses osalemise vastu, siis alusta oma tuleviku kujundamist siit:
Kuidas minna vabatahtlikuks?