Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Vabatahtlik töö laiendab silmaringi ja annab hindamatu kogemuse

Noorsootöötaja Kristina Aleksejeva viibib vabatahtlikuna Poolas organisatsioonis „Institute of Eastern Initiatives“. Ta soovitab kõigile proovida vabatahtlikuna töötamist välismaal, sest sellised projektid avavad lõputult võimalusi, pakuvad kohtumisi inspireerivate inimestega ning unustamatuid emotsioone.

Kristina on ennast registreerinud Euroopa solidaarsuskorpuse andmebaasis ja kavatseb ka tulevikus vabatahtlikus tegevuses osalemist jätkata.

Palun kirjelda, kuidas leidsid enda jaoks Euroopa vabatahtliku teenistuse ning mis ajendas sind selles osalema.

Olen noorsootöö valdkonnas töötanud umbes kümme aastat ning alates 2014. aastast aktiivselt osalenud mitmes programmi Erasmus+ projektis. Noorsootöötajana tean, et selleks, et olla oma valdkonnas edukas ja leida noortega kontakt, pean pidevalt õppima ja end arendama. Ma olen veendunud mitteformaalse õppimise väärtuses ning sellepärast otsin võimlusi oma teadmisi ja oskusi uuendada ja täiustada. Tänu oma töökogemusele Tallinna Kesklinna noortekeskuses ning aktiivsele osalusele noorteorganisatsioonis „Active‟ oli mul võimalus suhelda ja töötada koos nende vabatahtlikega, kes olid otsustanud osaleda Euroopa vabatahtliku teenistuse (European Voluntary Service – EVS) projektides Eestis. Nende kogemus tundus alati nii ahvatlev ning lõpuks otsustasin, et see võiks ka mulle kasulik olla. Sobiva projekti valimisel lähtusin eelkõige projekti kirjeldusest ja eesmärkidest, vastuvõtva organisatsiooni kogemusest ning samuti riigist ja kultuurist. Leidsin oma projekti kiiresti, sest otsimisel oli abiks ka mind saatev organisatsioon. Ühise otsingu tulemusena valisime välja EVSi projekti Poolas organisatsioonis „Institute of Eastern Initiatives“ (IWI). See projekt meeldis mulle mitmel põhjusel. Esiteks oli kõnealune organisatsioon mulle tuttav. Olin IWI projektides varem osalenud ning seetõttu organisatsiooni pädevuses kindel. Teiseks tekitas minus huvi projekti kirjeldus. Tulevase vabataktliku peamine ülesanne on näidata initsiatiivi ja osaleda aktiivselt projektide organiseerimises ning mulle oli tähtis, et saaksin oma ideid ellu viia rahvusvahelisel tasandil. Samuti tahtsin õppida, kuidas toimub rahvusvaheliste projektide organiseerimine algusest lõpuni. Kolmandaks otsis IWI selliseid vabatahtlikke, kes oskaksid vene keelt ja kellel oleks noortega töötamise kogemus. Minu arvates toimub õppimisprotsess ka siis, kui mina saan oma oskusi teistega jagada. Seepärast olin õnnelik, et saan anda ka oma panuse IWI arendamisse. Lõpetuseks meeldis mulle projekti asukoht ehk Krakówi linn Poolas. Olin seal ka varem käinud ja juba siis sellesse linna armunud. Olen palju reisinud, kuid Krakówisse olen mingil põhjusel alati tahtnud jääda.

Millega sa oma EVSi projekti raames tegeled?

Minu EVSi projekt koosneb mitmest osast. Esiteks tegelen ma noorsootöö ja vabatahtliku tegevuse arendamise ja toetamisega Krakówis. Selleks korraldame erinevaid avalikke üritusi noortele, kohtumisi koolides, ülikoolides ja muudes organisatsioonides. Jagan nendel üritustel oma kogemust, räägin oma tööst noortekeskuses ja organisatsioonis „Active“ ning kasutan tihti mängu meetodit. Samal ajal töötan IWI kontoris, kus aitan noorteprojektide organiseerimisega. Mul on seal erinevad ülesanded, nagu dokumentide vormistamine, kontaktide otsimine ja abistamine programmi koostamisel. Mulle meeldib siinsete kolleegidega töötada ning olen tänulik, et nad hindavad ja toetavad minu arvamusi ja ideid.

Üheks minu eesmärgiks on ka kultuurivahetus, et suurendada kohalike inimeste teadmisi Eestist. Minu algatusel ja vastuvõtva organisatsiooni toetusel on toimunud Eesti ja Baltikumi kultuuriõhtud, kus mina koos teiste vabatatlikega oleme rääkinud oma kultuurist ning tutvustanud meie traditsioone ja kööki. Samal ajal tutvun ise Poola kultuuriga. Õpin selleks poola keelt, osalen erinevatel avalikel üritusel ja reisin tihti riigis ringi.

Kuidas sul seni läinud on?

Projekti alguses ei olnud ma kindel, et tegin õige valiku. Muidugi olid mul hirmud, aga samal ajal oli ka soov oma elu muuta ning midagi uut proovida.

Nüüd tunnen end vabalt ja väga mugavalt ning olen enesekindlam. Mulle meeldib selles organisatsioonis töötada ja Poolat tundma õppida. Aga kõige tähtsam on see, et olen siin kohtunud paljude vabatahtlikega erinevatest Euroopa riikidest. Meil on siin väga armas seltskond. Väga huvitav on nii paljude inimestega koos tegutseda, isegi kui meil on erinevad keeled, kultuurid ja harjumused. Alguses olin pidevast inglise keeles rääkimisest natuke väsinud, aga nüüd näen, kui kasulik see on. Veedame teiste vabatahtlikega palju aega koos: elame koos, reisime koos, veedame koos vaba aega, räägime üksteisele oma riikidest ja peredest. Nendest inimestest on saanud mu tõelised sõbrad, kes toetavad mind. Tänu sellele hindamatule tutvusele uurin lähemalt eri kultuuride ja maailmavaadete mitmekesisust ning nende sarnasusi ja erinevusi. Olen nüüd teadlikum olukorrast erinevates Euroopa riikides. On hämmastav, kuidas eri riikidest pärit inimesed võivad olla nii sarnased. Tänu EVSile usun, et Euroopa Liidus polegi päriselt piire.

Miks soovitaksid vabatahtlikku tööd välismaal teistele noortele?

Minu arvates on inimesed, kes otsustavad osaleda EVSi projektides, kahte tüüpi. Esimesed on need, kes on just lõpetanud kooli või ülikooli ning ei tea veel, mida edasi teha, ja tahavad oma tee elus leida. Teised on aga need, kellel on juba töökogemus olemas, kuid nad on millegipärast rahulolematud ja tunnevad, et on vaja midagi muuta. Igal juhul kõik need inimesed otsivad midagi. Mina ka otsisin, tahtsin iseendas ja oma elukutses kindlam olla, aga leidsin lõpuks palju rohkem!

Ma tõesti soovitan kõigile proovida vabatahtlikuna töötamist välismaal, sest see annab hindamatu kogemuse. EVSi projektid avavad lõputult võimalusi, pakuvad kohtumisi inspireerivate inimestega ning unustamatuid emotsioone. Aga mis kõige tähtsam, vabatahtlik töö võib tõesti laiendada inimese silmaringi ning muuta tema arvamust iseendast. See võib tunduda liialdusena, aga ma tõepoolest arvan, et EVS võib sinu elu muuta. Ja mida julgem oled projekti valikul ning mida suurem on võetud väljakutse, seda rohkem muutub elu.

Sinu projekt on registreeritud Euroopa solidaarsuskorpuse andmebaasis. Mida tead Euroopa solidaarsuskorpusest? Kuidas sai sinu EVSi projektist osake Euroopa solidaarsuskorpusest?

Ma olen sellest lugenud Euroopa noorteportaalist ning tean, et see on Euroopa Liidu uus algatus, mis toetab noorte osalust vabatahtlikus tegevuses eri riikides. Ma olen selles programmis ka teadlikult registreerunud, sest kavatsen tulevikus vabatahtlikus tegevuses osalemist jätkata.

Samuti on minu EVSi projekt seotud Euroopa solidaarsuskorpuse eesmärkide ja põhimõtetega. Selle projekti raames toetan ja arendan noorsootöötajana rahvusvahelist dialoogi Poola ja Eesti vahel, osalen aktiivselt ühiskondlikus elus, huvitun noortepoliitikast ja selle väärtusest. Ma väga loodan, et minu vabatahtliku töö kogemus motiveerib noori Euroopa solidaarsuskorpuses osalema, et aidata teisi ning samal ajal ise areneda ja uusi oskusi omandada.

Euroopa Solidaarsuskorpus on Euroopa Liidu uus algatus, mis loob võimalusi noortele inimestele töötada ja vabatahtlikuna kaasa lüüa projektides nii enda kodumaal kui ka väljaspool kodumaa piire. Projektid, kuhu noored oodatud on, mõjutavad kogukondi ja inimesi üle kogu Euroopa. Lisaks kohalikele solidaarsusprojektidele algatab ja rahastab Euroopa Solidaarsuskorpus vabatahtlikus teenistuses töötamist ning praktika-ja tööprojekte Eestis ja Euroopa Liidu riikides. Eestis juhib Euroopa Solidaarsuskorpuse tööd Sihtasutus Archimedese noorteagentuur.