Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Rongiga tasuta Lääne-Euroopat avastamas: meenutused ja soovitused

Taas saavad noored osaleda loosimises, et võita tasuta rongipasse DiscoverEU kaudu Euroopa avastamiseks. Vooru kandideerimine algas 16. aprillil 2024 kell 13 (Eesti aja järgi) ja kestab kuni 30. aprill 2024 kella 13-ni. Rohkem infot kandideerimise kohta leiab siit.

Järgnevalt saab tutvuda Lisanna Pruuli DiscoverEU kogemusloo ning nõuannetega neile, kes tahavad seda retke ette võtta.

Olin juba aastaid teadlik Discover EU programmist ja ootasin, et ka ise kunagi midagi sellist teha saaks. Rongidega on tohutult mugavam, odavam ja põnevam reisida kui näiteks lennukitega ja teadsin, et tahan sellist kogemust saada.

Üksi reisimine

Veetsin enne DiscoverEU retke poolteist kuud Prantsusmaal ja sealt algas ka minu rongiseiklus. Panin paika mõned sihtkohad, mida kindlasti külastada tahtsin, näiteks Amsterdam, Budapest ja Lake Bled. Samuti tahtsin kindlasti jõuda Milanosse, sest seal elab minu väga hea sõber. Vahepealsed peatused otsustasin enda ja sõprade soovituste põhjal. Reisiplaani ajakava planeerisin nii, et igas linnas oleks aega rahulikult kõik huvi pakkuv läbi käia, aga samas võtsin arvesse, et üksi reisides ilmselt jõuan kõik kiiremini tehtud, kuna ei kuluta niivõrd palju aega söögilauas jutustamisele ja muude asjade tegemisele, mis mulle huvi ei paku.

Rong on ääretult mugav reisivahend ja ka ühest punktist teise jõudmise planeerimine oli sujuv ja kerge. Rongis saab pika tee jooksul vahepeal ringi jalutada ja jalgu sirutada ning samuti istmed on enamasti mugavad ning rohke jalaruumiga. Ebamugavust tekitab, et rongid kipuvad teatud riikides hilinema ja seetõttu võib tekkida mitmeid ootamatuid probleeme.

Rongisõidul näeb nii mõndagi

Rongireisi peamiseks eeliseks on, et selle asemel, et riigis ainult oma sihtkohas käia, näeb tee peal riigi eluolu ning loodust, mis lennureisidega võrreldes on palju põnevam. Kõige suurem puudus on ilmselt ajamahukus. Kuigi rong on auto või bussiga võrreldes oluliselt kiirem, ei saa jätta kahe silma vahele fakti, et lennukiga võrreldes on see siiski kordades aeglasem. Kõige parem kogemus oli Prantsusmaal ja Hollandis, kus olid väga mugavad rongid, mis olid ka alati minuti täpsusega graafikus. Kõige kesisem kogemus sattus osaks Saksamaal, kus kaks minu sõitu tühistati ja kõik teised rongid jäid hiljaks (üks koguni tund aega).

Minu jaoks olid kõige erilisemad ja meeldejäävamad inimesed, keda teel kohtasin. Kuna suurema osa oma puhkusest läbisin üksi, rääkisin ja tutvusin erinevates riikides tohutul hulgal inimestega. Sain rahvusvahelisi tuttavaid bussipeatusest, rongidest, hostelitest ja lihtsalt tänavalt. Muidugi olid ka kõik uued kohad põnevad, aga just need inimesed tegid selle reisi nii eriliseks. Lisaks jättis kustumatu mälestuse zipline-imine Sloveenia mägede vahelisel Euroopa pikimal seitsmest ziplines koosneval rajal, mille kogupikkus on lausa 4km.

Mida võtta, mida jätta

Mul oli suur seljakott, õlakott ja vöökott. Mina soovitan kindlasti kaasa võtta ainult sellised riided, mis väga meeldivad ja on mugavad. Pole mingisugust mõtet kaasas tassida asju, mida sa ennast iga päev kandmas ette ei kujuta. Peale traditsiooniliste asjade soovitan kindlasti kaasa võtta enda toidukarbi, et võimalusel ise süüa kaasa teha (see on eriti kasulik pikkade rongisõitude jaoks). Viga, mille ma tegin, oli ainult õlakoti kaasa võtmine igapäevaseks avastamiseks. Kuigi sain sellega ka kõik kohad käidud, usun, et pisikese seljakotiga oleks mugavam olnud. Mina tundsin, et oleksin võinud maha jätta meigiasjad, sest kasutasin neid kogu reisi jooksul vaid ühe korra ning reisi peal oli nii palju muud põnevat teha peale pikkade tundide peegli ees veetmise.

Kogemus ja areng

Ärge kartke seda reisi ette võtta. Kõik alguses võimatuna tunduv planeerimine on kogemust väärt! Samuti julgustan väga üksi reisima, see on silmiavav kogemus ja tohutult ennastarendav. Samuti võimalus üksi reisides tutvuda nii paljude uute inimestega. Rongisõitu ei tasu karta, see on väga mugav viis Euroopat veidi teise külje pealt näha. Soovitan reisipäevadeks toitu rongi kaasa varuda ning nendeks päevadeks muid tegevusi mitte planeerida, sest reis võib oodatust pikemaks venida. Lisaks soovitan liituda erinevate Facebooki gruppidega, et ka teisi reisijaid kohata või sihtkohtades elavate inimestega tutvuda/nende juures ööbida.