Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Viimsi noored Anoras

Erasmus+ projekti raames kohtusid 30. juunist 9. juulini Hispaanias Anoras Hispaania, Tuneesia, Itaalia, Türgi ja Eesti noored.

Anoras käisid Viimsi Kooli õpilasesinduse liikmed Lauri Randma, Heidy Erm, Kristin Västra ja Emil Orub, juhendajana oli kaasa Lemme Rand-ma. Sellised kohtumised viivad paikadesse, kuhu turistina tavaliselt ei satu. Olime Andaluusias Cordoba linna lähedal Anora külas, keset farme ja oliivikasvandusi.

Arutlusteemadeks oli meie riikide ajalugu, vanavanemad, traditsioonid ja hobid. Huvitaval kombel on nii erinevatest kantidest pärit rahvastel väga palju sarnast. Tegime palju rühmatöid, selleks olid noored kokku pandud nii, et igas rühmas oleks kõikide riikide esindajad. Kui uuriti vastavat riiki, siis sai selle esindaja olla rühma liider ja teistele oma kodumaast rääkida. Panime kokku minevikuainelisi puslesid, tegime oma traditsioonide kohta videoid ja koostasime koomikseid.

Suur ettevõtmine oli osalemine kohalikul olümpial, kus 15 alal võtsid mõõtu võistkonnad üle Hispaania ja ka piiri tagant – kokku 50 tiimi. Olümpia kestis kolm päeva. Alade toimumiskohad paiknesid üle terve küla. Noorterühma kõik liikmed said osaleda ühel kuni kaheksal alal. Need olid kõik väikese vingatsiga: keegli moodi mäng puidust palli ja tähistega, ragulkaga täpsuslaskmine, kivivise, kepitõmba-mine, käruvõistlus, köievedu, üle selja hüpe, jalgrattaga märkide võtmine kepi otsa, koti-hüpped jm. Meie Lauri ja Emil olid väga osavad, nad osalesid kuuel alal.

Üldse olid meie noored tegusad. Algul jäime silma ka oma päikesest punetava nahaga. Oma väga hea inglise keele oskuse tõttu said Viimsi noored esineda nii kohalikus raadios ja televisioonis kui ka pressikonverentsil. See on väga väärtuslik kogemus.

Selleks, et kogeda mõnusat ja huvitavat rahvusvahelist seltskonda, on vaja teha ka eeltööd: tuleb ju esitleda Eestit, oma kodukohta, teada ajalugu, valmistada ette Eesti õhtu. Seal tantsisime ja laulsime, õpetasime oma tantse-laule teistelegi ning tutvustasime Eesti toite.

Noorsoovahetus lubab näha Euroopat, leida uusi sõpru, arendada keeleoskust ja kogeda võrratuid hetki. Unetunde kipub sel ajal küll väheks jääma, kuid kogemus korvab kõik raskused.

Autor: Lemme Randma, Viimsi Kooli tugikeskuse juhataja ja noorsootöö koordinaator
Allikas: Viimsi Teataja