Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noortekohtumised „Connected by art“

5.-7.septembril 2019 toimus Varnja külas noortekohtumise projekt „Connected by art“, millest võtsid osa Tartu Aleksander Puškini Kooli ja Luunja Keskkooli õpilased.

Projekt oli koostatud Puškini Kooli õpilaste poolt 2019.a inglise keele tundides ning seetõttu oli esitatud SA Archimedese noorteagentuurile inglise keeles. Kohtumise teemadeks olid valitud animatsioon ja fotograafia, sest just enne projekti kirjutamist lõppes koolis nädalaaegne animatsiooni koolitus, kust me saime teada, kuidas käepäraste vahenditega teha imelisi asju: elustada esemeid, panna nad lendama jms. Tahtsime jagada neid harrypotterlikke oskuseid teistega ning teha seda koolist võimalikult kaugel, ühes ebatavalises kohas. Nii hakkaski välja kujunema ideest projekt oma kavaga, mis tõi meid ühel septembri hommikul Varnjasse, sinna, kus minevik kohtub olevikuga, kus juuakse samovarist ivantšai ja hammustatakse keedusuhkrut peale ning maja juures on täitsa tavaline kohtuda rebase või metskitsega…

6. juunil veetis meie Puškini kooli tiim päeva Luunjas – Eesti õpilased tegid meile ekskursiooni koolis ja selle ümbruses, me saime maitsta koolilõunat, jalutada Emajõe ääres, palju naerda, kirja said pandud projekti oodatud tulemused, läbi räägitud tulevase kohtumise ajakava. Saime kohtuda kooli direktoriga, kes oli meie vastu väga lahke ning soovis meie projektile edu. Me hakkasime end koolis tundma niivõrd turvaliselt ja vabalt, et unustasime kella jälgida ja jäime peaaegu bussist ilma.

Tänu projektile saime muuta oma koolielu põnevamaks –  saime praktiseerida eesti keelt, kohtuda huvitavate inimestega, elada tõelises Sibulateeäärses Peipsivene vanausuliste küla iseloomustavas kodumajas, teada kohalikest traditsioonidest ja eluolust. Õppida saab kõikjal! Meil on hea meel, et meie partnerlus eesti kooliga jätkub – ees ootab uus projekt “Elades hoolides, soovides aidata”, mille raames me teeme koostööd heategevusorganisatsioonidega ja proovime üheskoos muuta elu paremaks!

Puškini kooli tiim (Boris G, Diana R, Platon S., Tatjana W.jt)

Projektis osalejate mõtted noortekohtumisest Varnjas:

“Деревня Варнья – тихая деревня на берегу Чудского озера. Здесь богатая растительность, очень свежий воздух, eсть музей, посвященный истории деревни. Мы рисовали, играли, создавали анимацию, гуляли. Было весело.”

“Meile meeldis tutvumisring, kus tutvustasime üksteist liigutustega. Kõik olid omapärased. Mulle meeldis rätik silmade peal kõndida ja õppida üksteist usaldama. Huvitav oli muuseumis käik, sest seal oli palju huvitavaid asju ja esemeid Varnja kohta. Meile meeldis suhelda venelastega. Huvitav oli veel teha maagilisi videosid.”

“Прекрасный деревенский дом около озера, вокруг много подсолнухов. Есть, чем заняться – прогулки, анимация, игры-знакомства.”

“Meile meeldis, et siin on hubane ja siin on ilus loodus ja toredad õpsid, ja et siin on uusi inimesi ja muuseum oli norm ja, et saime uusi sõpru. Meile meeldis see ka, et sai palju nalja.”

“Мне очень понравилось в Варнья, особенно мне запомнился Музей живой истории. В деревне живет женщина, которая собирает детские игрушки и украшает ими свой двор. Это своего рода визитная карточка места.”

“Tulime siia bussiga, bussiga oli väga tore sõita. Kohale jõudes valisime toa, seadsime ennast sisse ja läksime sööma. Tegime grupimänge ja seejärel läksime muuseumisse – seal oli väga huvitav. Siis oli õhtusöögiaeg. Peale õhtusööki läksime Emajõe suursoose jalutama. Järgmistel päevadel tegelesime miniprojektidega rühmades.“

“Varnjas on ilus loodus. Mesi Tare söögid on maitsvad ja omanikud sõbralikud. Järvele ilus vaade. Mugavad voodid, värske õhk. Hubane. Siit saab vaadata ühte piksilatsiooni tehnikas tehtud video (salasõna vaatamiseks: varnja)”

“Мне очень понравился дом, в которoм мы жили. Хорошо, что у учителя было много идей, чем заняться. Мы узнали лучше учеников из эстонской школы. Было непривычно и интересно жить в доме с другими учениками.”

“Немного сложно практиковать эстонский. Коллектив очень приятный. Хотя я и провожу много времени в этой деревне, я узнала новую информацию. Мне было очень приятно работать с двумя девушками-эстонками.”

“Проект потребовал от меня, как руководителя, постоянной импровизации. Многие идеи возникали по ходу дела, а запланированные мероприятия приходилось откладывать из-за переменчивой погоды. То, что мы увидели вокруг, было так прекрасно, что захотелось провести больше времени на свежем воздухе, а не засиживаться за монтажем мультфильмов. Поэтому было принято решение заниматься пиксиляцией и постановочной фотографией на улице. В доме, больше напоминающем музей, было много старинной утвари, используя ее, ребята создавали яркие композиции. Им было непросто работать в команде: присутствовало и стеснение, и зажатость, но в процессе общения это уходило, они раскрывались, их глаза теплели, было здорово наблюдать за тем, как они поют вечером вместе эстонско-русско-английские песни и жарят хлебцы на деревенской кухне.”