Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Kuidas oma reisist maksimum saada? DiscoverEU saadikud jagavad nippe!

Erasmus+ programmi all tegutsev DiscoverEU annab paljudele 18-aastastele esmakordse võimaluse üksinda reisimiseks. See võib nii mõneski noores või lapsevanemas tekitada samaaegselt elevust, aga ka ärevust. Selleks et kellelgi hirmude või eelarvamuste tõttu kandideerimine pooleli ei jääks, panime koos varasemate osalejatega kokku nimekirja soovitustest ja näpunäidetest edukaks ja ohutuks reisimiseks.

Meie ägedate DiscoverEU saadikute kogemuslood on tunnistuseks ja julgustuseks sellest, et tegemist on tõeliselt ägeda kogemusega!

Kuidas planeerida sujuv ja stressivaba reis?

  • Kontrolli rongide väljumisajad kindlasti enne üle, kuna Railplanneri äpp ei pruugi alati õiget aega näidata. Meil isegi näitas vahepeal täiesti erinevaid rongide ühendusi, kui üritasime oma teekonda paika panna ja reisipassi lisada.
  • Kiirrongidele on mõistlik istekoht broneerida. Meie seda ei teadnud ning kui päev varem Amsterdamist Pariisi pileteid tahtsime, saime hoopis kuue tunni jagu viie erineva rongiga sõita. Varakult istekohtade broneerimine on päriselt oluline. Kui sul on okei stressitaluvus ja oled nõus tsipa marsruuti muutma, siis on yolo. Saab ka ilma hakkama, mõni isegi eelistab seda.
  • Tee igaks päevaks plaan, mida sa näha tahad ja kuhu minna soovid. Kirjuta varem välja kõik vaatamisväärsused, muuseumid ja kohad, mida soovid näha või külastada, siis ei kulu reisi ajal sellele aega.
  • Mõtle võimalikult täpselt välja oma teekond. Planeeri, mis järjekorras on mõistlik erinevaid kohti külastada, et liikumine oleks võimalikult loogiline ja mugav.
  • Seitse päeva nelja linna külastamiseks oli ilmselgelt liiga vähe, aga meil polnud kahjuks rohkem aega. Muidu mingi 2-3 nädalat oleks ilmselt parem variant olnud, niiet veel üks soovitus – varu aega! Samas see oli vahva nädal, et neid linnu esmakordselt külastada ning andis ideid, kuhu kindlasti tahaks tagasi minna ja mida veel teha, näha.
  • Jutusta enne reisi inimestega, kes on samades riikides juba käinud, ning ka reisil olles kohalikega. Niimoodi võid saada väga häid nippe ja soovitusi.
  • Otsi eelnevalt infot erinevate linnade/riikide ühistranspordi kohta.

 

Kuidas reisida taskukohaselt?

  • Vali sihtkohad vastavalt oma eelarvele. Kuna me soovisime võimalikult odavalt hakkama saada, valisime riikideks, linnadeks kohad pigem Ida-Euroopa poolel. Meie reis kulges läbi Berliini, Praha, Budapesti, Ljubljana, Spliti ja Dubvrovniku. Ja muideks, Horvaatia on üsna kallis. Enne reisi arvasime teisiti.
  • Tea oma majanduslikku võimekust ja kogu piisavalt raha. Meie eesmärk oli reis teha võimalikult odavalt, samal ajal tundes ennast siiski turvaliselt ja hästi. Antud põhjusel planeerisime kogu teekonna ajaliselt ette ära ning reserveerisime hostelid/majutused vähemalt kuu ette. Oma valikud tegime Booking.com ja Hostelworld-i kaudu, kus sorteerisime pakkumised hinnaklassi põhjal. Vaatasime, millistel oli kõige parem hinna, hinnangu ja asukoha suhe, et saaks enamikus kohtades jala liikuda. Etteplaneerimine säästis kindlasti palju raha ja närve. Ole siiski valmis, et söögi peale kulub arvatavasti rohkem raha, kui planeerisid (isegi, kui ei käi väljas söömas, vaid ostad toidupoest).
  • Aega saab sisustada täitsa tasuta või väga odava meelelahutusega nagu tasuta muuseumid, tasuta giidituurid, odavad praamisõidud lähedal asuvatele saartele, uute sõpradega linna avastamine jne. Vahepeal tasub siiski mõndadele kogemustele natuke rohkem ka kulutada.
  • Otsi infot erinevate kohtade lahtiolekuaegade ja hindade kohta. Euroopas on väga paljud muuseumid noortele tasuta või suure soodustusega, kasuta seda võimalust kindlasti. Samuti tasub teada, et mõned muuseumid on mõnel kindlal nädalapäeval tasuta ja siis proovi planeerida oma külastus sellele päevale. Enamasti on mõistlik võimalusel broneering varem teha, nii saad vältida pikki järjekordi. Pariisis on enamik kohti kuni 26-aastastele tasuta (nt. Louvre, Arc de Ttriomphe, muuseumid, jne).
  • Ryanairiga võib leida 10-15euroseid pileteid Euroopasse, kust saab edasi seigelda juba rongidega. Lendasime Riiast Berliini ja Brüsselist Riiga tagasi kokku vaid 60 euro eest näkku. Soovitame kasutada tasuta tuure “Free walking tours”, mis on kõigis suuremates linnades.
  • Saad vabalt liituda ja kuulata ning tuuri lõpus ise otsustada, kas ja kui palju giidile maksta. Üldiselt on need väga huvitavad ja informatiivsed. Giidid näitavad kohti, kuhu ise ei satuks ja räägivad põnevalt, mille poolest üks või teine hoone tuntud on.

 

Kuidas leida häid majutuskohti?

  • Couchsurfing.com lehelt võib leida tasuta majutuse ning väga vahva võõrustaja, kes võtab hea meelega endale ka giidi rolli. Meie kogesime seda Pariisis, kus kahe öö eest maksime 0 eurot! Meie võõrustaja veetis lisaks terve päeva koos meiega, näidates meile huvitavaid kohti ning tutvustades Pariisi kohaliku pilgu läbi. Airbnb on ka hea!
  • Hea nipp soodsamalt reisimiseks on ööbida noorte hostelites. Kui veab, võid sealt ka mõne uue sõbra leida.  Broneeri majutuskohad võimalikult varakult ära.

 

Mida kaasa pakkida?

  • Ei pea kindlasti minema suure seljakotiga. Käsipagasi kohvriga saab üsna hästi hakkama, kui tead, et liigud peamiselt linnades. See ei kaalu liiga palju. Mida vähem asju kaasas on, seda mugavam, seljakotist piisab!
  • Paki kaasa riided, mis kõik omavahel sobivad, n-ö capsule wardrobe. Jalanõudest piisab ühest väga mugavast paarist, millega saad kõndida päeval, aga ka panna õhtul välja minnes jalga. Pluss plätud randa ja ujuma minemiseks või hostelis liikumiseks. Ülimalt hea, kui reisid kellegagi koos ja saate omavahel riideid vahetada! Valik on kohe palju suurem ja põnevam!

 

Reisimine üksi vs reisimine seltskonnaga – millele mõelda?

Üksi on ka okei! Kui plaanid minna reisile kellegagi koos, siis ole kindel, et sul on selle inimesega lõbus, aga ka mugav. Veendu, et sa usaldad teda ning tead, et saad igas olukorras temale toetuda, kui seda vaja peaks olema.

 

Kuidas leida reisilt uusi sõpru ja tuttavaid?

Ole suhtlemiseks avatud ja valmis kontakte looma! Kasvõi pärast 5-minutilist vestlust küsi kindlasti inimeste sotsiaalmeedia kasutajanimesid. Kahetsed pärast, kui sa seda ei tee! See on ausalt ka kõige-kõige olulisem osa. Me kohtusime nii paljude üliägedate inimestega, kellega oleme juba plaane teinud, et uuesti kohtuda ja üksteisele külla minna. Sa saad omale sõpru üle kogu maailma, kes on nii avatud ja heasüdamlikud, et tekib küsimus, miks nad nii kaugel elavad. Ole spontaanne, alusta vestlust: see on alguses eestlasena raske, aga pärast esimest korda läheb lihtsamaks ja see tunne on imeline.

 

Mida veel teadma peaks?

  • Hea on lähtuda põhimõttest “Better safe than sorry”, samas pole mõtet ka üle stressata. Ükski ootus ilmselt ei saa täpselt täidetud. Ole valmis oma mõttemustreid ja harjumusi veidi muutma ja reisi iseenda, mitte oma märkmetes oleva to-do listi jaoks.
  • Naudi täiega, sest see aeg möödub nii kiiresti ja reisijärgne kurbus on garanteeritud!
  • Kasuta DiscoverEU FB-i gruppi kui DEU Google’it. FB-i grupis on vastus ilmselt igale mõttele või kahtlusele, mis sul reisi, marsruudi, pakkimise vms osas on. Kui tunned end rumalana, siis seal on alati keegi, kes veel vähem asjast aru saab.
  • Ole uutele olukordadele avatud ja plaanide suhtes paindlik, kuna igasuguseid ootamatusi võib ette tulla.

Neid nippe on kindlasti veel hästi palju, aga mis kõige tähtsam — naudi igat hetke sellest seiklusest!

 

Reisisoovitusi jagasid DiscoverEU saadikud Triine, Mari Liis, Karolin ja Irmeli.