Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Noored saavad taas võimaluse reisipassiga Euroopat avastada

Uudishimulikel Euroopa Liidu noortel avaneb taas võimalus oma maailmapilti avardada ning reisida Euroopas rongiga sinna, kuhu nad ise soovivad. Seekordses voorus läheb jagamisele lausa 35 000 reisipassi, millest Eesti noortele on mõeldud 102.

„Seekordses voorus on eriline see, et reisipasside võitjaid saavad osaleda mitmetes tegevustes, mis toetavad DiscoverEU reisi kogemusest õppimist — näiteks reisieelsed koolitused reisi planeerimiseks ja rahvusvahelised meetupid kõigis Euroopa riikides,“ ütles Euroopa Solidaarsuskorpuse koordinaator Anni Tetsmann.

Erasmus+ egiidi all tegutsev DiscoverEU jagab seekordses voorus tasuta reisipasse 18-aastastele noortele ehk inimestele, kes on sündinud 1. jaanuarist kuni 31. detsembrini 2004.

Reisipassi lunastamiseks tuleb esitada avaldus Euroopa noorteportaalis ning seejärel täita seal samas Euroopa Liidu väärtuste teemaline valikvastusega küsitlus. Tänavune teine voor avaneb peagi — testi saab täita ajavahemikus 11.–25. oktoober.

Tasuta reisipass võimaldab sõita rongiga läbi terve Euroopa, õppida tundma kultuuripärandit, kogeda uut, harjutada keeli ning kohtuda erinevate inimestega. Oma unistuste reisile saab minna üksi või võtta kaasa kuni neli sõpra.

Võitjatega võetakse mõne nädala pärast ühendust e-posti teel. Ei maksa pead norgu lasta, kui õnn kohe ei naerata: kõiki osalejaid hoitakse ootenimekirjas ja nendega võetakse piletite vabanedes ühendust. Kui ka siis ei lähe õnneks, on Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse programmidel veel hulgaliselt võimalusi maailma avastamiseks, näiteks vabatahtlik teenistus, noorte osalusprojektid, õpiränne, praktika välismaal ja palju muud.

Üle-Euroopalisele seiklusele saavad kõik Euroopa Liidu liikmesriikide ning Erasmus+ programmiga seotud riikide elanikud. See tähendab, et osaleda saavad ka Islandil, Liechtensteinis, Põhja-Makedoonias, Norras, Serbias ja Türgis elavad noored.

Lisaks reisipassile saavad noored ka sooduskaardi, mis on abiks toidu, majutuse, kohaliku transpordi, kultuuri, spordi ja muude kulutuste eest tasumisel.

Kõik reisipassiga noored kogutakse kokku ühte Facebooki rühma, mille kaudu saab end üksteise seikluste ja soovitustega kursis hoida, ühiseid kohtumisi korraldada ning reisiplaane sättida.

Reisipasse on alates 2018. aastast jagatud pea 165 000 noorele eurooplasele.

Mida ütlevad juba osalenud?

2021. aastal DiscoverEUga Euroopas käinud Andreas:

Sattusin DiscoverEU programmi tegelikult täiesti juhuslikult, kui nägime sõbraga sotsiaalmeedias nende reklaami. Mõtlesime, et miks mitte õnne proovida, ehk veab. Teade võidust tuli suure üllatusena, kuna arvasin, et võimalus niivõrd paljude osalejate seast väljavalituks osutuda on väga väike. Olin juba varasemalt mitmeid kordi erinevaid välisriike külastanud nii sõprade kui ka tuttavatega, mistõttu ei osutunud rongireisi planeerimine niivõrd keerukaks.

2019. aastal üksi Euroopas reisinud Johanna:

Tulevastele seiklejatele soovitan kõhklustele vaatamata siiski teele asuda ning ausalt, üksi reisimine pole üldse nii hirmus! Uute vestluste algatamine on üllatavalt lihtne – inimesed on valdavalt ilusad ja head! – ning erinevate olukordade iseseisvalt lahendamine muudab enesekindlamaks.