Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

“Meie eesmärgid on endised” ehk kiri noortevaldkonnale

Head noored ja noortemeelsed,

Paar kuud tagasi olime kõik ootus- ja lootusrikkalt vaatamas otsa äsja alanud 2020. aasta plaanidele.  Ehkki olukord, mida me täna igapäevaselt kogeme, on sootuks teine ning meie plaanid on osa senitundmatust kontekstist, ei tähenda see kaugeltki seda, et lootus ja ootused noorsootööle oleksid kuskile kadunud. Jah, tõesti, need on ehk teisenenud ja endalegi ootamatult oleme liikunud mõnevõrra hiilivast ja seni sageli vaid sõnades eksisteerinud digitaliseerumisest praktikasse – mõnikord muud moodi ujuma õppida polegi võimalik.

Meie, ja tean, et ka teie ootus edendada veelgi paremini (koos)tööd noortega esitab praegu suuremaid väljakutseid. Mõistan ka, et tänases hetkes, kus oleme ennast füüsiliselt muust maailmast ja inimkontaktidest isoleerinud, võib tunduda, et ka töö ja kõiksugu plaanid noortevaldkonnas on seiskunud. Saan teile aga kinnitada, et Noorteagentuur ei ole mitte kuskile kadunud. Äsja oli Noortekohtumiste programmi selleaastane esimene taotlustähtaeg; programmide Eramus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse projektid ja vabatahtlike teenistused Eestis ja võõrsil toimuvad võimaluste piires edasi. Meie eesmärgid on endised – et üha rohkem oleks noori osalemas rahvusvahelistes noortevahetustes, noortealgatustes ja osalusprojektides, panustamas kogukonda ja ühiskonda, hankimas uusi teadmisi, oskusi, kogemusi ja tutvusi läbi solidaarsusprojektide või kohtudes eakaaslastega Noortekohtumiste programmis. Üha olulisem on strateegilise koostöö arendamine nii kodus kui välismaal ning jätkuv on vajadus, et meie noorsootöötajatel oleks hulgaliselt väärt võimalusi enesetäiendamiseks koos kodu- ja väliskolleegidega. Oleme nüüdseks juba mitmendat nädalat kestva eriolukorraga kohanemas ja oma koolitusi ümberkujundamas. Seal, kus võimalik, kutsume noortevaldkonnale ja noorte jaoks ellu uusi põnevaid virtuaalseid koolitusi ja kohtumisi. Täpsemalt saate võimalustest aimu juba koolituskalendri vahendusel.

Projektitegijad ja organisatsioonid, kes on esitanud taotlusi, peavad täna arvestama teatud piirangutega või võimalusega, et projektide tegemine võib viibida. Kuid te ei ole selles üksinda. Oleme teile kõigile nõu ja jõuga abiks, peaks teil tekkima küsimusi seoses projektide läbiviimisega või rahastamisega.

Mõistagi hoiame samuti Eestis ja Euroopas toimuval silma peal ja hoiame teidki kursis sellega, kui taotlustähtaegades või tingimustes peaks muudatusi tulema. Seni aga soovin teile jätkuvalt head energiat innustada noori enda ümber ja kirjutada põnevaid projekte – täna on iseäranis oluline olla solidaarne, hoida üksmeelt ja sõbralikkust, teha koostööd isegi siis, kui see tähendab tavapärasest suuremat digitaalset pingutust.  

Klassikuid tsiteerides, tuleb leida jõudu mõttest, et ühtki head kriisi ei tohiks raisku lasta. Tasub mõelda, mida täna meie kogukondades, noortevaldkonnas ja ühiskonnas tervikuna eriliselt vaja on, millest see kriis meile märku on andnud, millele läbi Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse võimaluste reageerida saaksime, olgu lühiajaliselt või ka pikemas plaanis. Neid mõtteid ja säravaid ideid sooviks näha ka põimituna teie projektitaotlustesse.

Seoses sellega, et Erasmus+ noortevaldkonna ning Euroopa Solidaarsuskorpuse 2020. aasta II taotlustähtaeg on lükkunud edasi ja on nüüd 7. mail kell 13:00  oleme lükanud käima ka täiesti uue väljakutse.

Igal juhul loodan, et siit leiavad inspiratsiooni ka kõik need, kes ehk päris esimest korda mõtlevad, et võiksid samuti kirjutada valmis ühe noori kaasava projekti. Olen tänulik, kui jagate seda väljakutset ka oma võrgustikes!

PS: Ühtlasi tuletan meelde, et projektitaotluste eeltähtaeg on juba 16. aprillil kell 13:00 ja olen kindel, et paljudel teist on mõtted uuteks projektideks juba kujunemas, või partneritega arutelud käimas.

“Kui sa ei saa teha seda, mida tavaliselt teed, tee seda, mida saad!” – Jon Bon Jovi

Olge terved ja hoiame ühendust!

Reet Kost

SA Archimedese noorteagentuuri juhataja