Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Kärsal tasub hoog maha võtta

Mooste ja Ahja vahel liikujatel tasub Kärsa bussijaama juures korraks peatus teha, et saada kaasa mõni luuletus või mõttetera. Ahja Avatud Noortekeskuse juhataja Piret Palmi sõnutsi andsid bussiootepaviljonile uue näo Ahja Kooli, Viluste Põhikooli ning Jõhvi Vene Gümnaasiumi noored, kes said nelja koos oldud päeva vältel üle ka keelebarjäärist.

09.-12.juunini olid Ahjal laagris kunstisõbrad Jõhvist, Vilustest ja Ahjalt, kokku 22 noort. Kohtumine sai teoks tänu Ahja ANK projektile “Kunstisõbrad”.

”Keeruline laager oli.  Mina ei uskunud, et vene noored ei räägi üldse eesti keelt. Ja meie noored ei oska ka vene keelt. Aga tuli leida lahendus, et ennast arusaadavaks teha. Kõige lihtsam on see ühise tegutsemise kaudu,” rääkis Palm.

Suurim noortekohtumise eestvõtmine oli Kärsa bussiootepaviljoni kaunistamine. “Kujundasime sellest nn. rännakuraamatu, kus leidub nii luuletusi kui positiivseid sõnumeid. Luuletused valisid noored ise, vene luulet esindab näiteks Puškin. Kogu seltskond veetis neli päeva koos, ööbides kooli võimlas. Lisaks bussiootekoja kaunistamisele jäädvustasid noored Ahja kauneid vaateid, käisid Taevaskojas, Eesti Maanteemuuseumis ja Mooste kunstistuudios “Moks”.  “Maalisime ka öist Ahjat. Vene noored tahtsid eriti jäädvustada meie uhket sakssilda. Nelja päeva jooksul valminud maalid panime üles raamatukogu aiale, ” lisas eetevõtmise peamine eestvedaja.

Projekti “Noortekohtumised” eesmärk on soodustada Eestis elavate 11-16 aastaste erineva emakeelega noorte omavahelist suhtlemist, teineteise mõistmist ja arengut. “Meie valisime kunsti, mille abil suhelda. Suurepärane ja heade ideedega juhendaja oli Ahjal elav kunstnik Helen Otsa, bussiootekoja maalimisel aitas ka Carmen Aarna,” märkis Palm. Pidev koosolemine liitis seltskonna ruttu. Kui noortekohtumise fond oktoobris taas avaneb, on Piret Palm valmis uutel tuttavatel projekti kirjutada, et minna Põlvamaa noortega Ida-Virumaale vastukülaskäigule. “Tundus, et meil tekkis päris hea side. Kusjuures meie küllakutsumise mõte tekkis just Jõhvi noortel,” sõnas Palm.

Noortekohtumiste pilootprojekti eestvedaja on SA Archimedes Noorteagentuur. Noortekohtumise elluviimist rahastati 1600 euroga Hasartmängumaksu Nõukogu, haridus- ja teadusministeeriumi ning Eesti Noorsootöö Keskuse toel. Toetajad olid ka Ahja, Jõhvi ja Veriora Vallavalitsus.

Autor: Mati Määrits (mati@polvakoit.ee).
Allikas: Koit