Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Kehras toimus talvisel koolivaheajal noortekohtumine

12496454_948067388607437_464113510389145514_o4-7 jaanuaril toimus noortekohtumine „Koostöö läbi spordi” Kehra ja Tallinna noorte vahel. Omavahel kohtusid eelmise aasta Eesti meistrid käsipalli alal 13-15 aastased tüdrukud kohtusid poistega, kes õpivad Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasiumis ja Kehra Gümnaasiumis.

Noortekohtumise idee sai alguse, kui osalesin Noorteaegntuuri korraldatud infopäeval. Infopäeval põhjendati projekti eesmärke ja võimalusi. Projekti mõte on see, et kohtuvad eri emakeelt kõnelevad noored, kes pakuvad ise välja ideid, mida tahavad õppida ning seeläbi omandavad uusi oskusi. Noortekohtumise tulemusena mõistavad noored paremini erinevate kultuuride omapära ja on teineteise suhtes sallivamad.

11062023_948068095274033_8249306440312001471_oMinu jaoks oli eri soost ja rahvusest murdeeas noortele laagri korraldamine väga põnev väljakutse. Noortega suheldes sain tagasisidet, et neil oli laagris osalemisest väga positiivne kogemus. Samuti sain tagasisidet lapsevanematelt, et lapsed jäid noortekohtumisega väga rahule.

Enne laagrit toimus noorte aktiivgrupiga mitu kohtumist, kus selgitati välja nende soovid. Projekti tegevused olid noortel endal välja pakutud, mida treenerid Ella Kungurtseva (Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasiumi tüdrukute treener) ja Indrek Lillsoo ning mina noorsootöötajana juhendasime, toetasime ja leidsime võimalused neid tegevusi ellu viia. Noored tahtsid tutvuda uute talispordialadega, näiteks lumelaua sõitmisega, intervjueerida tippsportlasi, osaleda erinevates treeningutes, mängida pallimänge, nii saalis kui ka õues, uisutada, kelgutada ja mängida jäähokit.

Laagris toimusid iga päev üldfüüsilised treeningud ja mängiti ka erinevaid pallimänge. Kehra koolimaja ees said noored uisutada ja jäähokit mängida. Paljud noored uisutasid esimest korda. Valgehobusemäel toimusid erinevad õpitoad, kus noored said proovida ja sõita lumelaua ja lumerõngaga ning kõndida räätsadega. Nende talispordivõimaluste kohta jagati algteadmisi ja räägiti ohutusest, enamusel noortest olid kogemused ainult lumerõngaga sõitmisel.

Intervjueeriti kahte Kehrast pärit tippsportlast Pille Raadikut ja Armi Pärti, kes mõlemad mängivad vastavalt jalgpalli ja käsipalli professionaalidena välisklubis. Mõlemad kuuluvad ka oma alal Eesti koondisesse. Eelnevalt toimus rühmatöö, kus noored valmistasid ette küsimused, mida nad sportlaste käest teada tahtsid. Noored küsitlesid sportlasi nii eesti kui ka inglise keeles. Iga õhtu toimus arutelu ja erinevad vaba aja tegevused. Esimesel õhtul prooviti teha käsitööd, teisel õhtul vaadati Eesti filmi „Vehkleja” ja kolmandal õhtul vaadati Kehra ja Viljandi vahel toimuvat EMV käsipallimängu, mida noored hiljem koos Indrek Lillsooga analüüsisid ja omad järeldused tegid.

Noored väitsid, et koostööd läbi spordi teha on väga huvitav ning nad omandasid projekti käigus erinevaid oskusi. Vene keelt kõnelevad noored tõid välja, et et nad said laagris suhelda just väga palju eesti keeles, mida pidasid väga oluliseks.

12402208_948072758606900_7864331070486459967_oNoored tahavad osaleda laagrites, kuid tavaliselt on need päris kallid ja paljud lapsevanemad ei suuda seda lapsele lubada. Tallinna noorte juhendaja rääkis, et neil toimuvad igal suvel laagrid, kus üheksa ööpäeva kestev laager maksab 200 eurot lapse kohta. Mul on hea meel, et HC Kehra treenerid ja juhtkond näevad kõvasti vaeva, et pakkuda noortele erinevaid võimalusi arenguks. Leian, et Anija vallas on vaja korraldada lastele ja noortele rohkem laagreid, sest nõudlus on väga suur. Soovitan julgelt kaasata noori ja kirjutada nendega üheskoos projekte ning küsida toetust erinevatest fondidest. Jah olen nõus, et see on vahepeal keeruline ja nõuab palju pühendumist, kuid parem on tegutseda ja ise midagi teha, kui pidevalt olla rahulolematu ja arvata, et noored tahavad ainult virtuaalmaailmas olla. Uskuge, kõige parem kingitus on noorte siiras tänamine ja soov uuesti laagris osaleda, mis toob lausa pisara silma!

Mul on selle kogemuse üle hea meel ja jäin noortekohtumisega väga rahule. Noored said omavahel hästi läbi ja käitusid iga päevaga sõbralikumalt ja viisakamalt. Nad on väga tublid ja toredad, kui nendega üheskoos reeglid kokku lepitakse, arvestatakse nende soovidega, toetatakse ja suunatakse, arutatakse avameelselt, ollakse nende vastu aus, räägitakse oma ebaõnnetumisest ja sellest väljatulemisest. Siis nad käituvad täiskasvanute vastu lugupidavalt ja austusega ning hindavad seda, et neid toetatatakse.

Tänan aktiivseid lapsevanemaid, eriti Hannes Pikkelit ja Kaidi Selbergi toetuse ja nõuannete eest.

Noortekohtumise korraldusmeeskond tänab Kehra Gümnaasiumi kooli sööklat, kohvik Sohvikut, Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskust, Anija Valla spordikeskust, Kehra Kogudust, Pille Raadikut, Armi Pärti ning Triin ja Rain Lillsood hea koostöö eest.

Erilised tänud SA Archimedes Noorteagentuurile toetuse eest!

Noorsootöötaja Helina Lillsoo