Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Kultuurilaager jättis külalistele kustumatud mälestused

torva_1Eelviimase suvenädala veetsid Tõrva gümnaasiumi noored rahvatantsijad vene rahvusest eakaaslastega Tallinna 53. keskkoolist. Õhku jäi plaan kohtuda ka järgmisel aastal.

Nädal oli täis rahvatantsu ja muid noorte endi algatatud tegevusi. Tallinna noored vaimustusid Lõuna-Eesti ja Tõrva ümbruse loodusest ja looduses veedetigi palju aega. Kuna ilmad olid südasuviselt soojad, käidi palju ujumas, tehti tutvust ka Vanamõisa järve hüppetorniga.

Lisaks käisid laagrilised orienteerumas ja kanuumatkal ning tõukeratastel Tõrva ja lähiümbruse vaatamisväärsusi uudistamas. Tutvustamist leidsid Helme koopad ja linnusevaremed, samuti orjakivi ja paljud muud tõrvalastele olulise tähendusega paigad.

Tutvus koolitusel viis ruttu koostööni

Tallinna noored sattusid Tõrva õnneliku juhuse tahtel. «See oli just Valdeko Kalamehe projekt, meie oleme siin kui partnerid – külalised,» selgitas Tallinna kooli huvijuht Aleksander Žemžurov. «Noorteagentuuri koolitusel saime tuttavaks. Sattusime kuidagi kokku ja kohe klappis kõik. Lapsed olid nii toredad ja otsustasime: need on meie partnerid.»

Huvijuhi sõnul kujuneski laagrist suurepärane kogemus ja ta loodab, et kohtumine ei jää viimaseks.

«Saime inspiratsiooni, juba tekkis hulgaliselt uusi mõtteid ja loodame väga, et järgmisel aastal saame uuesti toetust,» on Žemžurovi siiras soov. «Tõrva on üllatuskoht meile: külalislahke ja kodune. Homme on kojuminek ja keegi lastest ei soovi veel Tallinna tagasi,» ütles huvijuht laagri eelviimasel päeval, kui käidi õpitud tantsudega Helme pansionaadi elanikele esinemas.

tants

Keelebarjäär laagrilisi oluliselt ei seganud. «Meil on venekeelne kool ja kuna lapsed on kuuendas klassis, siis nende eesti keel ei ole veel nii heal tasemel, kuid leidsime ühise keele – tantsukeele,» sõnas Tallinna kooli huvijuht ja lisas, et laagri üks eesmärke ongi keeleoskuse arendamine.

Laagrilised soovivad taas kokku saada

tõrvaValdeko Kalamees, kes koos noortega projekti kirjutas, ütles, et sellest kujunes omapärane ja põnev kogemus, mis tekitas omajagu mõtteid edasiseks. «Asi ei ole mitte nii, et nüüd on see tehtud ja jääbki. Minule on väga märgilise tähendusega, et minult küsisid nii vene kui meie noored: kas teeme järgmine aasta jälle. Järelikult, kui nad seda soovivad, kirjutame projekte ja vaatame, kas õnnestub midagi sarnast uuesti teha.»

Kalamees avaldas heameelt, et Tõrva abilinnapea Piret Karu külalisi saabumisel tervitades ja väikese kingiga ära saates näitas, et linn väärtustas ettevõtmist – see oli sümboolne ja lahke. Laagri korraldamisele panid õla alla orienteerumisklubi Käbi, Loodusturism tõukerataste ning Viljo Grauding ja Ain Veebel kanuude kasutamise võimaldamisega.

«Ja muidugi Musta Kõutsi kõrts, kes meid toitlustas – müts maha nende ees. Alati oli võimalik lisa küsida, ja lapsed küsisid, järelikult nende toit väga maitses neile,» jätkus Kalamehel kiidusõnu.

Suureks abiks oli ka Heli Otti Tõrva linnahoolduse asutusest, kes aitas palju kaasa viimase õhtu lõkkeõhtu korraldamisele. Külaliste majutamisega tuli suurepäraselt toime Tõrva gümnaasium.

Tegemist oli kultuurilaagriga SA Archimedes Noorteagentuuri pilootprojekti «Noortekohtumised» käigus. Noorteagentuur on sihtasutuse Archimedes struktuuriüksus, mis tegelebki noorte, noorsootöötajate ja noortevaldkonna arengu toetamisega ning rahvusvahelise koostöö edendamisega.

Täpsemalt on see Eestis elavate erineva kultuuritaustaga noortegruppide koostööprojekt, mille töötavad välja ja viivad ellu noored ise. Põhirõhk on kultuurilise teadlikkuse, avatuse ja sallivuse kasvatamisel. Lisaks pakub see head võimalust tutvuda lähemalt üksteise kultuuriga ning teineteist paremini tundma ja mõistma õppida.

Allikas: Valgamaalane
Autor: Lea Margus

Vaata ka projekti blogi siit.