Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Lii: “Iga ettevõtmine oli täiesti oma nägu ja meeletult lahe!”

Lii Urb on ellu viinud solidaarsusprojekti, mis keskendus kohaliku kogukonna elanike tervislike eluviiside arendamisele (loe tema kogemust projektiga siit), lisaks toimetab ta praegu uue solidaarsusprojektiga, mille keskmes on kogukonna noorte koolitamine ja motiveerimine, et ka nemad julgeksid oma ideid ellu viima hakata. Kohalike solidaarsusprojektide koordinaator Anni võttis kohtumise kokku nii: “Solidaarsusprojektide rahvusvaheline meetup näitas hästi, kuidas erinevates Euroopa riikides on tegijad noored mõne kitsaskoha leidnud ja seda oma projektiga lahendama asunud. Lisaks leidsid kõik osalejad oma projektides ka ühisosasid, mis aitas selgemalt mõtestada kohalike projektide euroopalikku väärtust. Noored arutasid ka tulevikuplaane ehk siis täitis see kohtumine suurepäraselt oma eesmärki – kohalike projektide euroopalik väärtus ja liikumine kohalikult tegevuselt rahvusvaheliste võimalusteni.”

Märtsi alguses (2.-5.03) toimus Vilniuses esmakordselt Euroopa Solidaarsuskorpuse projektitegijate kokkutulek. Üks Eesti esindajatest seal olin mina. Kokkutulek algas mitteametlikult neljapäeva õhtul, kus kõik kohale tulnud osalised said koos nautida õhtusööki ning hiljem teineteisega tutvust teha. Nii olid mõned juba reede hommikuks omavahel tuttavad ning arutelud sujusid palju mugavamalt.

Foto autor: Marcin Kaminski.

Reede algas varakult tutvustusringiga, kuna mõned osalised saabusid eelmisel õhtul liiga hilja, et teistega koos õhtut veeta. Jagati enda kohta fakte ning räägiti oma lõppenud ja käimasolevatest solidaarsuskorpuse projektidest. Kogu päev oli pühendatud projektide tutvustamisele ning erinevate solidaarsuskorpusega seotud keskkondade ja võimaluste tutvustamisele. Oli põnev näha, milliseid projekte ja kui erinevate probleemide lahenduseks on projekte tehtud. Iga ettevõtmine oli täiesti oma nägu ja meeletult lahe! Näiteks tehti Poolas  töötubade sari, kus noored said tulla ja midagi lahedat ise valmis teha. Saksamaal võideldi illegaalse grafiti vastu ning anti huvilistele võimalus professionaali juhendamisel midagi kunstilist teha. Õhtusöögiks külastati kohalikku sotsiaalettevõtet – Pirmas Blynas. Seal töötasid puudega või sotsiaalselt kõrvalejäetud inimesed, kellele anti võimalus arendada iseennast ning muuta Leedu ühiskond vastuvõtlikumaks sarnaste inimeste suhtes. Restorani tekkimislugu oli väga armas ja inspireeriv, soovitan väga sinna kohale minna ja selle ise välja uurida!

Foto autor: Marcin Kaminski.

Laupäev algas nippide jagamisega. Pika laua peale olid pandud paberid, igaühel neist teema, millega seoses said kõik kirja panna projektikogemusest õpitud nipid, nt kuidas kaasata kõiki põlvkondi, kuidas julgustada teisi projekte läbi viima või milliseid digitaalseid vahendeid võiks eduka projekti läbiviimisel kasutada. Kuna kirjutamiseks anti vähe aega, sai treenida oma aju kiirelt mõtlema, meenutama ja probleeme lahendama. Hiljem saime uurida erinevate võimaluste kohta inimraamatukogu stiilis. Umbes ühe tunni vältel saime istuda mõne spetsialisti juurde ning küsida temalt küsimusi seoses noortevahetuse, sotsiaalettevõtete, vabatahtliku töö, Salto võimaluste ja DiscoverEU programmiga. Pärast lõunasööki toimusid osaluskohviku stiilis arutelud erinevatel teemadel, millest osalejad tahtsid rääkida. Nii leiti võimalusi arutada tulevaste noortevahetuste plaane, turundust, digivahendite kasutamist ja eelarvete koostamisest. Päeva lõpuks oli niivõrd palju infot, et esimese hooga ei osanud midagi sellega peale hakata. Kõige viimasena külastasime hiljuti suletud vanglat, millel oli väga võigas, kuid huvitav ajalugu.

Foto autor: Marcin Kaminski.

Vabadel hetkedel ning erinevate kohtade vahel liikudes sai natukene tutvuda ka Vilniuse vanalinnaga ning näha, mida teevad inimesed selle linna 700 aastaseks saamise puhul.

Need kolm päeva olid tihedalt täis info saamist ja jagamist ning teiste endasuguste probleemilahendajatega  arutlemist. Saime ideid tulevasteks koostööprojektideks ja ettevõtmisteks, tutvuseid kogu eluks ning jääme kõik väga ootama järgmist kohtumist!

Foto autor: Marcin Kaminski.