Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Saare noored käisid narvakatel külas

Kui SA Archimedes noorteagentuuri noortekohtumise programmi projektiga “Sinasõbraks loomadega” seoses said Kuressaare ja Narva noored suvel kokku Kuressaares, siis sügisvaheajal oli 122-liikmeline saarlaste grupp oodatud külla Narva.

Taaskohtumise emotsioonid panid unustama terve päeva kestnud väsitava bussireisi.

Oli tunda, et projekti eesmärki – kultuuridevaheline suhtlus – võeti tõsiselt. Narvakad, kelle emakeel on vene keel, olid palju altimad proovima eesti keeles suhelda. Kui hätta jäädi, võeti appi inglise keel.

Nädala kestnud kohtumisse mahtus palju. Noorte enda valitud loomakultuuri teemal tehti mitu grupitööd, tänavaküsitlus, külastati turvakodu ja kohtuti päästetöötajaga, kelle eriline huvi on just loomapääste. Loomulikult tutvustati saarlastele narvakate uhkust – Narva kindlust. Jäähalli külastades sai aga mõnigi saare neiu elus esimest korda jääl uisutada.

Viimane õhtu kujunes meeleolukaks: kokku said kahe noortekohtumise projektiga seotud noored: üksteisega tutvusid saarlased, pärnakad ja kaks gruppi narvakaid.

Eriline võimalus langes osaks meie gruppi kuulunud Roos Marie Karmel Pšenitšnajale – viibida Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi vastuvõtul Narva kolledžis.

“Minu jaoks oli too kogemus hindamatu ja ainulaadne, unustamatu elamus,” kirjeldas Roos. “Proua president pidas algul kõne ja vastas siis rahva küsimustele. Ta tegi seda nii põhjalikult ja perfektselt, nagu oleks talle iga vastus ette kirjutatud. Teda oli kihvt kuulata, kuna ta rääkis ka oma kogemustest.”

Nädal möödus liiga ruttu, et tahta juba koju minna. Lahku mindi lubadusega, et kohtume veel.

Kui leidub veel huvilisi, kel tahtmist erinevaid kultuure ja keeli ühendavaist projektidest osa võtta, on Kuressaare noortekeskus ideedele avatud, et järgmine kohtumine korraldada. Noortekohtumisi rahastatakse hasartmängumaksu nõukogu vahenditest haridus- ja teadusministeeriumi ning Eesti noorsootöö keskuse toel.

 

Merlin Vares, Kuressaare avatud noortekeskuse noorsootöötaja

Artikkel ilmus Saarte Hääles 10.11.2016