Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Teele ja Kristiina: “Võime mõlemad öelda, et see on miski, millest õpiksid kõik meie valdkonna inimesed!”

Oleme mõlemad noorsootöötajad. Teele on Jõgeval Palamuse noortekeskuse juht ja seda juba aastaid ning Kristiina on hetkel Tartumaal Maarja-Magdaleena noortekeskuses pesitsenud mõned kuud. Lähiminevikus töötasime üle aasta koos ühes kabinetis Palamusel juhtides ühte keskust.

Tegemist oli meie jaoks esimese rahvusvahelise projektiga “Tuning IN: learning in youth work”. Olgem ausad eks see veidi ka hirmutas, kuid kuna osutusime peale kandideerimist mõlemad valituks, oli märksa julgem see seiklus ette võtta.

Alustasime oma reisi kerge värinaga, kuid siiski lootusrikka suhtumisega, miskit uut ja põnevat ju siiski. Jõudsime oma noorte hostelisse, millest sai kuueks päevaks meie home away from home. Seda see ka oli, mõnus väike hostel, kus kõik projektis osalevad noorsootöötajad elasid.

Esimene päev algas õdusalt õhtusöögiga, kus saime juba tasapisi tuttavaks teiste osalejatega ja koolituse eestvedajatega. Peale õhtusööki oli kerge tutvumine ülemise korruse väikeses konverentsiruumis, millest sai meie pesa terveks nädalaks. Kokku oli osalejaid 22 ja seda 17-st erinevast riigist üle maailma. Õhk oli energiat ja huvitaval kombel soojust täis. Kuigi me kõik olime väga erinevatest riikidest ja erinevate kultuuriliste taustadega, siis vastuvõtt kõigi poolt oli asi, mis meid mõlemaid rahustas.

Teise päeva hommikul jagati meile kõigile üks kaart, millel seisis suur “X”. Seda saime kasutada ükskõik millisel ajahetkel me tundsime, kui ei soovi tegevusest või käsil olevast teemast osa võtta. Tagasi mõeldes tõdesime mõlemad, et see andis mingisuguse kindluse, kuigi mitte keegi projektis osalenutest seda ei kasutanud. Sellel päeval panime paika terve nädala tegevused, arutasime need läbi ja alustasime erinevate tutvumismängudega.

Iga päeva õhtusse paigutati tagasisidestamine ja seda just iseendale – kuidas ja mida see päev sulle andis ja kuidas end tunned. Algul tundus see tegevus pisut ülepaisutatud, kuid peale teist korda oli see isegi hea tagasivaade päevale ja sellele, kuidas projekti tegevused meid mõjutasid. Koolitusel oli ka läbivaks teemaks noorte teadlikkuse tõstmine õpivõimalustest noortevaldkonna projektides. Koolitusele olid tulnud erineva taustaga noorsootöövaldkonna esindajad, kes huvitusid õppimisega seonduvate protsesside arendamisest oma igapäevatöös. Grupp avastas ja koges erinevaid meetodeid ja vahendeid õppimiseks, reflekteerimiseks, pädevuse arendamiseks ja õpiväljundite sõnastamiseks.

Järgneval kahel päeval arutasime läbi erinevaid teemasid alates õppimismeetoditest, noorsootöö definitsiooni mõtestamisest kuni töötubadeni välja, kus saime valida meelepärase teema ja sellest väiksemates gruppides vesteldes.

Ühel päeval oli meil väljasõit Norra popmuusika muuseumisse, kus saime gruppidena lindistada karaokes esitatud laulu ja oma kunstitööle ka albumi kaane teha. See oli üks kogemustest, mis pani grupi dünaamikat paremini tundma ja andis kindlust, et kõik mis hirmutab pole halb.

Peale muuseumit oli meil vaba aeg, mil saime Oslot uudistada ning külastada omale meelepäraseid kohti. Meie valisime sellel meeletult vihmasel õhtupoolikul külastada suveniiripoode ja kirikut. Õhtu lõpu poole saime kõigi projektis osalejatega kokku ühes tänavatoite pakkuvas söögikohas.

Eelviimasel päeval tegime erinevaid kokkuvõtteid ja saime veel läbi arutada kõik projektiõppe kohad. Ilmselgelt kõik päevad ei olnud täis üllatusi ja uusi teadmisi, kuid võime mõlemad Teelega öelda, et targemaks saime kindlasti ja tegelikult on see miski, millest õpiksid kõik meie valdkonna inimesed. Lisaks oli sel päeval teemaks ka Noortepass, mille kohta saime lühikese kokkuvõtte, mis ja miks selline asi on, ja infot, kust selle kohta rohkem teada saada. Muidugi saime ka tunnistuse esimese osa kätte. Teine osa ehk enesehindamine jäi hiljem kodus täitmiseks. Õpirände lõpuks saime Teelega partnerluse idee ka ühe Rootsi noorsootöötajaga, kes oli väga huvitatud Eestiga koostöö tegemisest tulevikus.

Viimasel päeval peale hommikusööki lahkusime hostelist ning, kuna meie olime valinud oma lennu õhtusele ajale, saime külastada veel imelist kujude parki, muuseumit ja ooperimaja.

Projekti lõppedes saame kokkuvõtlikult öelda, et see avardas meie silmaringi nii tööalaselt kui ka isiklikus mastaabis. Lisaks saime juurde huvitavaid vahendeid ja tööriistu, mida ka edaspidi oma igapäevatöös kasutada. See oli ka korralik julguse proov, kuna igapäevaselt me ei räägi ega tööta inglise keeles. See oli huvitav proovikivi millega mõlemad lõpuks väga hästi hakkama saime.

Soovitame kindlasti sellistest õpirännetest osa võtta kõigil, kellel veidikenegi huvi selliste asjade vastu on. See on kogemus mis jätab jälje ja seda vaid kõige paremas võtmes. Samuti oleks heaks soovituseks võtta alati kaasa midagi oma koduriigist, sest see on vahva nipp, millega jääd sulatada ja inimestega veidi enam oma kodukohast rääkida.