Jäta navigatsioon vahele

Teksti suurus

Kontrastsus

×

Tervislikud valikud on stressless

Noortekohtumised tõid noored kokku

Projekt „Noortekohtumised” on suunatud erineva emakeelega noortele, mille eesmärgiks on õppimiskogemuste kaudu ergutada noorte omavahelist suhtlemist, üksteise mõistmist ja arengut. Selle programmi tegevust reguleerib SA Archimedes Noorteagentuur. Kõige olulisem on, et projekti idee autoriks ja teostajaks oleksid noored ise,  noorsootöötaja osa on toetada ja innustada ning protsessil silma peal hoida.

Olles osalenud juba varasemalt kohtumistel Narva noortega, oli seekordne Tallinnas asuva Mustamäe noortekeskuse vene keelt emakeelena rääkivate noortega palju enam noorte endi nägu. Projekti teema oli tervislikud valikud ning projektipäevade eesmärk  ja tegevused talvisel ja kevadisel vaheajal olid sellest lähtuvad: käsitleti vaimset tervist, uuriti lähemalt suhkrusõltuvust,  arvuti- ja kanepitarvitamise riske ning see tähendas nii aktiivset liikumist, loenguid, kohtumisi huvitavate inimestega ning palju muud. Tallinnas õpiti lihtsamaid joogaharjutusi, külastatati TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskust Mektory, kogeti loomateraapiat nii madude kui koertega ning Tervishoiumuuseumis said noored ülevaate suhkru tähtusest meie kehast ning mis juhtub, kui seda liigtarvitada. Saaremaal kohtudes külastati Muhu seiklusparki, kohtuti füsioterapeudiga, tervisenõustaja ning narkokoertega. Mõlemaid kohtumisi nii Saaremaal kui ka Tallinnas iseloomustas aktiivne omavaheline suhtlemine ja sünergia, mille võtab kokku kenasti kokku projekti üks osaleja Minni Vallaste: „Noortekohtumine andis võimaluse näha kui palju  kultuur, mis tegelikult asub ju ka Eestis, voib meist endist erineda. See andis võimaluse suhelda erinevate inimestega ja arendada suhtlust vene keeles. Muuta noori rohkem tolerantsemaks erinevate inimeste suhtes ja näha kuidas meie oma Saaremaa inimesed on osaliselt väga kinnised- võõras kultuur teeb ettevaatlikuks. Minu arvates oli see väga õpetlik ja tore kogemus ja  me saime omale sõpru kogu eluks.

Tänu noortekohtumise projektis osalemisele oli meie noortekeskuse väike grupp oodatud eelmine nädal ka üle-eestilisele noortekohtumiste kokkutulekule Jõhvi ning selles osalemine oli väga väärtulik ka noorsootöötajale. Näha professionaalsel tasemel ürituse korraldust nii suurel hulgal aktiivsete noortega, on kindlasti kogemus, millest õppida. Suures osas samuti noorte osalusele üles ehitatud kokkutulek oli ka noorte jaoks väga äge: „Äge just sellepärast, et sain tunda, et kuulun nende aktivistide juurde,“ ütleb Jõhvit külastanud Siiri Kerno. „Noortekohtumise projektis osalemine annab juurde tohutult julgust, rõõmu, sõpru, tegutsemise tahet ja veel hulga häid emotsioone. Minu suhtlemisoskus on peale noortekohtumisi märgatavalt paremaks muutunud ning olen palju vastutustundlikum kui enne. Kirjutada ise projekte on minu arvates üks väga kasulik asi, see toob juurde  kindlasti natuke kohustusi, kuid võrreldes kooliga on seda mitu korda meeldivam teha, sest saan teha seda lõbuga, olla vaba ja kirjutada. Lisaks annab see tohutu kogemuse, mis tulevases elus on kindlasti kasuks.

Kui leidub veel huvilisi, kel tahtmist erinevaid kultuure ja keeli ühendavaist projektidest osa võtta, on Kuressaare noortekeskus ideedele avatud, et järgmisi kohtumisi korraldada. Noortekohtumisi rahastatakse hasartmängumaksu nõukogu vahenditest haridus- ja teadusministeeriumi ning Eesti noorsootöö keskuse toel.

Merlin Vares, noorsootöötaja

Artikkel ilmus ka lühendatud kujus Saarte Hääles Õpetlik ja tore kogemus