Kaasatus ja mitmekesisus
Mis see on?
Vähemate võimalustega noored ja noorsootöötajad on võrreldes oma eakaaslaste ja kolleegidega ebasoodsas olukorras, sest nende elus on takistusi, mis raskendavad nende osalemist (mitteformaalses) hariduses ja ühiskondlikus elus.
Selleks, et sihtgrupi mõistmist ja kaasamist rahvusvahelisel tasandil ühtlustada, on võimalikud takistused määratletud Euroopa kaasatuse ja mitmekesisuse strateegias. Sellegipoolest peab üldistuste tegemisel olema ettevaatlik: paljud noored on hoolimata takistustest teiste eakaaslastega võrdses olukorras ega vaja projektides osalemiseks lisatuge või vähemate võimalustega noorena määratlemist.
Takistused, millega osalejad võivad silmitsi seista
- erivajadustega seotud takistused: puuetest tingitud füüsilised või vaimsed takistused
- tervislikud takistused: kroonilised füüsilise või vaimse tervise probleemid
- sotsiaalsed takistused: vähesed sotsiaalsed oskused või antisotsiaalsed ilmingud, mis võivad esineda nn riskinoortel, (endistel) õigusrikkujatel, (endistel) sõltuvusainete tarbijatel, noortel lapsevanematel ja üksikvanematel, orbudel jne
- majanduslikud takistused: pere väike sissetulek, sõltumine sotsiaaltoetustest, kodutus, raskused laenude tagasimaksmisel, vaesuses elamine jne
- hariduslikud takistused: õpiraskused, kooli katkestamine ja madal haridustase, NEET-staatuses noored jne
- kultuurilised takistused: kuulumine sisserännanud kogukondadesse ja rahvusvähemustesse, kultuurilised kohanemisraskused, vähene keeleoskus jne
- geograafilised takistused: elamine kehva taristu või madala sotsiaalse staatusega piirkondades, probleemsetes linna- või maapiirkondades, väikesaartel, äärealadel jne
- diskrimineeritud sihtgrupid: noored, keda diskrimineeritakse soo, päritolu, religiooni, seksuaalse sättumuse või puude tõttu või nimetatud tunnuste koosmõjul
Soovitused vähemate võimalustega noorte kaasamiseks
- Kaasa neid sihtgruppe, kelle takistusi projektis osalemiseks suudad lahendada või leevendada, selgita ja põhjenda oma valikuid.
- Uuri välja, kas sihtgrupi osalemisvõimalused on eakaaslaste või kolleegidega võrreldes päriselt kehvemad.
- Selgita välja kaasatavate sihtgruppide vajadused ning hinda, kas ja millist lisatoetust nad vajavad.
- Mõtle läbi, kuidas oma projektiidee soovitud sihtgrupini viia, sest nemad ei pruugi teada, et oled valmis aitama. Tee koostööd sihtgruppi tundvate organisatsioonidega.
- Taotle lisatoetust vaid vajaduspõhiselt.
- Kaasamine tähendab koostööd sihtgrupiga – kaasa võrdsetel alustel kõiki noori või noorsootöötajaid projekti erinevatesse etappidesse, olenemata takistustest.
- Töövõtted ja tegevusprogramm peavad olema kaasatud sihtgrupile kohandatud.
- Loe kaasamise kohta Euroopa kaasatuse ja mitmekesisuse strateegiast ja „Kaasava noorsootöö käsiraamatust“.
- Puuetega inimeste kaasamisel Erasmus+ ja ESK projektidesse leiad tuge käsiraamatust “Guide on disability-inclusive European youth work. Engage in Inclusion!”. Käsiraamat on saadaval eesti, vene ja inglise keeles.
Rahaline toetus vähemate võimalustega osalejate kaasamiseks
Kulud, mis on seotud kaasava tegevuse üldise korraldamisega
- Selleks on ette nähtud ühikupõhine toetus.
- Seda tüüpi toetuse puhul eeldatakse organisatsioonilt toetavaid tegevusi kõigis projekti etappides vastavalt sihtgrupi vajadustele (üksikasjalikum eeltöö, järjepidev tugi ja paindlikkus, põhjalikud järeltegevused ning tugevdatud mentorlus).
Kulud, mis on seotud konkreetsete osalejate individuaalsete vajadustega
- Selleks on ette nähtud reaalsetel kuludel põhinev toetus.
- Seda tüüpi toetuse puhul oleneb see kindla osaleja takistustest ja vajadustest, mille tõttu ta ei saa osaleda teistega võrdsetel alustel (nt erivahendite või -transpordi, tugiisiku ehk saatja vajadus jms).
NB! Kõik kaasamiskulud peab lisama juba taotlusesse, tagantjärele ei saa toetust taotleda.
Analüüsi enne põhjalikult, kas toetust on vaja ja kas selle suurus on projekti eelarvega proportsionaalne.
Toetuse vajaduspõhisuse ja põhjendatuse hindamiseks tuleb taotluses üksikasjalikult kirjeldada,
- milline on kaasatavate noorte/noorsootöötajate profiil ja konkreetsed takistused,
- milliseid lisapingutusi nende kaasamise toetamiseks kogu projekti vältel tehakse ning mille poolest need tegevused erinevad ülejäänud osalejate toetamisest.
Alljärgnevates tabelites on toodud ülevaade ja mõned näited tegevustest, mida tuleks vähemate võimalustega osalejate kaasamiseks teha lisaks tavapärasele osalejate toetamisele.
Ettevalmistuse etapp
TEGEVUS | NÄIDE |
|
|
Tegevuste-eelse ettevalmistuse etapp
TEGEVUS | NÄIDE |
|
|
Tegevuste elluviimise etapp
TEGEVUS | NÄIDE |
|
|
Järeltegevuste etapp
TEGEVUS | NÄIDE |
|
|